Polska po 1989 roku

07.05.2018

We wtorek w Krakowie pogrzeb działacza pro-life Antoniego Zięby

Działacz pro-life, publicysta Antoni Zięba. Fot. PAP/W. Deska Działacz pro-life, publicysta Antoni Zięba. Fot. PAP/W. Deska

We wtorek 8 maja w Krakowie odbędzie się pogrzeb Antoniego Zięby, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, który zmarł 3 maja w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. O jego śmierci i pogrzebie poinformowała Archidiecezja Krakowska.

Jak podano w komunikacie, Antoni Zięba był człowiekiem znanym z bezkompromisowej walki o prawo do życia każdego nienarodzonego dziecka.

Msza św. pogrzebowa odbędzie się we wtorek o godz. 16 w kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Borku Fałęckim w Krakowie. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

"Trudno przecenić zasługi Pana Inżyniera - był i będzie wzorem dla wielu, którzy nie chcą zgodzić się na cywilizację śmierci i pod prąd współczesnemu światu mówią życiu: Tak!" - napisał w kondolencjach opublikowanych na stronie archidiecezji abp Marek Jędraszewski.

"Odszedł człowiek wielkiej zasługi w obronie życia nienarodzonych (…), który głosił piękno życia rodzinnego i małżeństwa na zasadach Ewangelicznych" - napisał tamże kard. Stanisław Dziwisz.

Antoni Zięba urodził się 5 lipca 1948 r., w lipcu ukończyłby 70 lat; był doktorem inżynierem budownictwa lądowego (stopień doktora uzyskał na Politechnice Krakowskiej), nauczycielem akademickim, działaczem pro-life, publicystą.

Był prezesem Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, wiceprezesem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, wieloletnim wiceprezesem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Współzałożył Krucjatę Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci oraz Światową Krucjatę Modlitwy w intencji obrony życia człowieka (World Prayer for Life) - podano w komunikacie archidiecezji.

Antoni Zięba pełnił także funkcję redaktora Tygodnika Rodzin Katolickich "Źródło", Tygodnika Młodzieży Katolickiej "Droga" oraz Miesięcznika Nauczycieli i Wychowawców Katolickich "Wychowawca". Był związany z Radiem Maryja i TV Trwam, gdzie wielokrotnie zabierał głos. Był także autorem wielu publikacji naukowych, a także dotyczących obrony życia.

Za swoją działalność na rzecz nienarodzonych otrzymał Medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz nagrodę Fundacji Jana Pawła II. Został także odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania.

19 marca tego roku odebrał Medal Pro Ecclesia et Pontifice, papieskie odznaczenie przyznawane osobom szczególnie zaangażowanym w pracę na rzecz Kościoła.

We wspomnieniu, opublikowanym na stronie archidiecezji krakowskiej, kard. Dziwisz napisał m.in., że: "Dr inż. Antoni Zięba całe swoje życie, zdolności i energię oddał sprawie największej: obronie najmniejszych i najsłabszych, a także trosce o rodzinę". "Niestrudzenie upominając się o prawa tych, którzy sami głosu nie mają, budził sumienia ludzkie i mobilizował do stawania zawsze po stronie człowieka" – wspominał zmarłego kard. Stanisław Dziwisz.

"Był stanowczy i bezkompromisowy, słusznie przeświadczony, że tam, gdzie chodzi o życie, nie ma miejsca na ustępstwa. (…) Z odwagą głosił prawdę o nienaruszalnej godności i wartości życia ludzkiego. W świecie, który odmawia maleńkiemu człowiekowi prawa do istnienia, był głosicielem Ewangelii życia, jej niezłomnym apostołem i świadkiem" – wspominał kard. Dziwisz.

Jak podkreślił, "śp. Antoni Zięba rozumiał, że obrona życia wspiera się na dwóch fundamentach: edukacji i modlitwie. Całą działalność publicystyczną w środkach przekazu skoncentrował na wysiłkach przemiany świadomości społecznej. Wiele jest jeszcze do zrobienia w tej kwestii, ale dziś wiemy, że jego dzieło promocji wartości ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci przyniosło owoce" – napisał kardynał. Stwierdził także, że Antoni Zięba "miał wielki talent - potrafił jednoczyć ludzi dobrej woli wokół misji ochrony życia i wychował kilka pokoleń młodzieży". "Jest twórcą środowiska, które, wierzę w to głęboko, godnie podejmie jego dzieło" – wyraził nadzieję kardynał. (PAP)

autor: Anna Pasek

hp/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL