Europa i świat po II wojnie światowej

13.05.2014 aktualizacja 14.07.2016

Węgry: 92-letni b. komunistyczny szef MSW skazany na więzienie

Były komunistyczny szef węgierskiego MSW Bela Biszku. Fot. PAP/EPA Były komunistyczny szef węgierskiego MSW Bela Biszku. Fot. PAP/EPA

Sąd w Budapeszcie skazał we wtorek byłego komunistycznego szefa MSW, 92-letniego Belę Biszku, na 5,5 roku więzienia za zbrodnie wojenne popełnione po zdławieniu antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 roku.

To pierwszy proces przeciwko komunistycznemu urzędnikowi tak wysokiej rangi na Węgrzech. Biszku został oskarżony ponad 20 lat od upadku komunizmu.

Należał do władz partii komunistycznej po październikowym powstaniu zdławionym przez wojska ZSRR; był sekretarzem Komitetu Centralnego Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. Komitet ten utworzył zbrojne milicje do prowadzenia represji. M.in. strzelały one do tłumów na dwóch grudniowych wiecach w 1956 roku - w Budapeszcie i w mieście Salgotarjan, gdzie zabiły 49 osób.

Funkcję ministra spraw wewnętrznych pełnił w latach 1957-1961 w rządzie Janosa Kadara, sekretarzem KC był w latach 1962-1978.

Biszku został także uznany za winnego innych przestępstw, w tym negowania zbrodni reżimu komunistycznego, co na Węgrzech jest nielegalne tak samo jak negowanie Holokaustu.

Od werdyktu Biszku może się jeszcze odwołać.(PAP)

klm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL