Auschwitz

22.01.2019

Wiceszef KE Frans Timmermans zwiedził Miejsce Pamięci Auschwitz

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans odwiedził we wtorek były niemiecki obóz Auschwitz – podało Muzeum Auschwitz. Polityk w księdze pamiątkowej napisał m.in., że to tu „Europa zgubiła swoje podstawowe wartości, swoje człowieczeństwo”.

„Gdziekolwiek chodzisz w tym miejscu grozy, głosy szepczą: +Wysłuchaj nas. Żyliśmy, kochaliśmy, śmialiśmy się. Nie zapomnij o nas. Pamiętaj, by o nas opowiadać. Byliśmy tacy, jak ty+. To właśnie słyszę i czuję. To tutaj Europa dotarła do najciemniejszych krańców piekła. To tutaj Europa zgubiła swoje podstawowe wartości, swoje człowieczeństwo. Nową Europę opartą na podstawowych wartościach i ludzkiej godności zaczęto budować po doświadczeniu tego miejsca" - napisał Frans Timmermans.

Polityk przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy osób, głównie Polaków, złożył wieniec, oddając hołd wszystkim ofiarom obozu.

Timmermans, którego w Muzeum powitał wicedyrektor Andrzej Kacorzyk, zwiedził obszerny fragment ekspozycji. Zobaczył m.in. poświęcony zagładzie Żydów blok 4., w którym znajdują się m.in. niemieckie fotografie dokumentujące przyjazd transportu Żydów z Węgier, puszki po gazie Cyklon B, a także ludzkie włosy obcięte pomordowanym. W bloku 5. widział osobiste przedmioty ofiar, które odnaleziono po wyzwoleniu obozu. To m.in. buty, walizki, okulary, szczotki, czy naczynia kuchenne.

Wiceprzewodniczący KE zobaczył również blok 3., którego konserwacja możliwa była dzięki funduszom europejskim, a także budynek pierwszej komory gazowej i krematorium w byłym Auschwitz I.

Frans Timmermans zwiedził były obóz Auschwitz II-Birkenau. Widział m.in. znajdującą się tam rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów, a także ruiny komory gazowej i krematorium II. Zapalił znicz przy pomniku upamiętniającym ofiary obozu.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,15 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował, że aktualnie dzięki wsparciu funduszy UE w placówce realizowane są dwa projekty. Gruntownie restaurowany jest stojący tuż za murami byłego obozu Auschwitz I budynek tzw. Starego Teatru. Siedzibę w nim będzie miało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Otwarcie planowane jest na przyszły rok. Drugi projekt obejmuje stworzenie nowego centrum obsługi zwiedzających. Powstać ma do 2022 r.

W środę Frans Timmermans w Krakowie spotka się na Uniwersytecie Jagiellońskim z mieszkańcami Krakowa. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL