Wbrew temu co się mówi, stosunki polsko-rosyjskie nie są najgorsze od 1945 r. Bez względu jednak na klimat wzajemnych relacji, katalog nierozwiązanych problemów dwustronnych cały czas się wydłuża – mówił w czwartek we Wrocławiu wiceszef MSZ Konrad Pawlik.
Wystąpienie Pawlika zainaugurowało doroczną konferencję naukową Polska Polityka Wschodnia, która potrwa we Wrocławiu do soboty.
Pawlik podkreślił, że jego zdaniem, wbrew obiegowym opiniom, stosunki polsko-rosyjskie nie są najgorsze od 1945 r. "Przez lata stosunki te wielokrotnie już zamrażano i ocieplano. Bez względu jednak na klimat wzajemnych relacji katalog nierozwiązanych problemów dwustronnych cały czas się wydłuża" - mówił wiceminister.
Dodał, że poprawa relacji z Rosją zależy dziś od niej samej. „Musi być to poparte nie tylko zmianą retoryki, ale również gotowością rozwiązywania bardzo konkretnych problemów dwustronnych” - mówił. Podkreślił, że bez względu na niepokojącą politykę Rosji w stosunku do Ukrainy i innych państw Europy Wschodniej zorientowanych na zacieśnianie więzi z UE, Polska zawsze deklarowała gotowość do dialogu z Rosją.
Wiceszef MSZ podkreślił także, że Europa Wschodnia, a w szczególności Ukraina, Gruzja i Mołdawia, znajdują się dziś w podobnej sytuacji co Polska i inne kraje Grupy Wyszehradzkiej w latach 1993-1994. "Kraje te podpisały już umowy stowarzyszeniowe z UE, ale nie rozpoczęły jeszcze negocjacji akcesyjnych. Nie wiemy dziś, jak dużo czasu spędzą one w tej poczekalni i czy w ogóle z niej wyjdą, nie ulega jednak wątpliwości, że podobnie jak my 20 lat temu, również nasi wschodni sąsiedzi mają prawo oczekiwać od UE konkretnej oferty i jasnej perspektywy" - mówił Pawlik.
Polityk podkreślił, że wciąż najważniejszym formatem budowania relacji pomiędzy UE a państwami Europy Wschodniej pozostaje Partnerstwo Wschodnie. „W najbliższym czasie najważniejsze wyzwania w ramach Partnerstwa Wschodniego to ratyfikacja i implementacja trzech umów stowarzyszeniowych i towarzyszące temu reformy, liczmy również na przyznanie ruchu bezwizowego Gruzji i Ukrainie. Rysuje się również perspektywa nowej umowy ramowej pomiędzy UE i Armenią – szerszej niż umowa o partnerstwie i współpracy, ale skromniejszej niż umowa stowarzyszeniowa” - dodał Pawlik.
Konferencja Polska Polityka Wschodnia odbywa się we Wrocławiu po raz dziesiąty. W tym roku główne bloki tematyczne to: Polska a Europa Wschodnia: spojrzenie w przyszłość; Modernizacja Ukrainy a Polska; Polska i Niemcy w Europie Wschodniej; Historia a współczesność; Rosja jako wyzwanie. Głównym organizatorem konferencji jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.
W tym roku sympozjum, w którym bierze udział ponad 200 osób – polityków, naukowców i publicystów - poświęcone jest pamięci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, założyciela Kolegium.
Patronat medialny nad konferencją objęła Polska Agencja Prasowa.
pdo/ as/