Cieszę się, że również Wiedeń przyłącza się do świętowania naszego wybitnego rodaka Tadeusza Kościuszki. Wspominamy go także tutaj w Austrii, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych oraz w innych częściach świata – mówił podczas koncertu w Instytucie Polskim w Wiedniu jego dyrektor Rafał Sobczak.
Z okazji trwającego Roku Tadeusz Kościuszki w siedzibie Instytutu Polskiego zorganizowano we wtorek uroczysty koncert i panele tematyczne. Wydarzenie rozpoczął wykład pt. „Bohater, który łączy”, wygłoszony przez prof. dra hab. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu.
Następnie odbył się koncert polskiego gitarzysty dra Jakuba Kościuszko, który zaprezentował m.in. zaadaptowane przez siebie na gitarę transkrypcje muzycznych dzieł Tadeusza Kościuszki. W programie koncertu pod hasłem „Kościuszko plays Kościuszko” znalazły się ponadto utwory Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Feliksa Nowowiejskiego oraz współczesnych, młodych kompozytorów – Marka Pasiecznego i Leszka Zaleskiego.
„Wybitny polski historyk Szymon Askenazy tak pisał o Kościuszce: A jednak on został jednym z nieśmiertelnych bohaterów ludzkości. Czemu? Bo imię jego jest Polska” – mówił dyrektor Rafał Sobczak.
Uroczystość była poświęcona upamiętnieniu 200. rocznicy śmierci polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki. W wydarzeniu udział wzięła publiczność austriacka oraz polonijna, a także przedstawiciele korpusu dyplomatycznego - m.in. Ambasadorowie Polski i Węgier, przedstawiciele Ambasady Norwegii oraz Irlandii i środowiska akademickiego Wiednia. Organizatorzy to Instytut Polski oraz Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu.
Tadeusz Kościuszko (ur. 4 lutego 1746 r., zm. 15 października 1817 r.) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą 15 października 200. rocznicą jego śmierci.(PAP).
autor: Maciej Puchłowski
edytor: Agata Zbieg
mmp/ agz/