Polacy na frontach II wojny światowej

28.09.2017

Wielka Brytania: ambasadorowie złożyli gratulacje płk. Franciszkowi Kornickiemu

Płk Franciszek Kornicki. 2012 r. Fot. PAP/J. Turczyk Płk Franciszek Kornicki. 2012 r. Fot. PAP/J. Turczyk

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki i brytyjski ambasador w Polsce Jonathan Knott wysłali w czwartek gratulacje dla płk. Franciszka Kornickiego, ostatniego żyjącego dowódcy polskiego dywizjonu lotnictwa z II wojny światowej, który wygrał plebiscyt Muzeum RAF.

W zorganizowanym przez Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennik "Daily Telegraph" plebiscycie na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku Kornicki zdobył aż 325 tys. głosów - szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali kandydaci łącznie. Kolejne miejsca z odpowiednio 6,3 tys. i 2,6 tys. głosów zajęli słynny beznogi as myśliwski sir Douglas Bader (1910-1982) oraz południowoafrykańska pilotka Jackie Moggridge (1922-2004), która służąc w Pomocniczym Transporcie Lotniczym (ATA), dostarczyła z fabryk na lotniska bojowe więcej samolotów niż ktokolwiek inny.

Podczas trwania głosowania ponad milionowa polska społeczność w Wielkiej Brytanii motywowała się do wspierania Kornickiego m.in. w mediach społecznościowych, gdzie jego historię opowiadała polska ambasada w Londynie, brytyjska ambasada w Warszawie, a także m.in. Polskie Radio Londyn i inne media polonijne.

Dzięki zwycięstwu w plebiscycie podobizna Kornickiego zostanie umieszczona w Muzeum RAF w Hendon na obrzeżach Londynu na zaplanowanej na przyszły rok ekspozycji z okazji 100-lecia RAF - tuż obok używanego również przez polskich pilotów myśliwca Spitfire w wersji F Mk.Vb.

„Pana wzruszająca i imponująca historia zasługuje na to zaszczytne wyróżnienie i ogromnie się cieszę, że podobnego zdania byli czytelnicy +The Daily Telegraph+” – napisał Rzegocki.

Jak dodał, ma "nadzieję, że dzięki historii Pana Pułkownika i tej wygranej, wiedza o Polsce i zasługach jej obywateli poczynionych zarówno dla Ojczyzny, jak i dla Wielkiej Brytanii będzie rosła wśród społeczeństwa brytyjskiego i tym samym przyczyni się do jeszcze większego zbliżenia między naszymi narodami".

Z kolei Knott podkreślił, że swój list napisał osobiście, aby "wyrazić szczere gratulacje" za zwycięstwo w ankiecie.

Brytyjski ambasador zaznaczył: "Pan i inni piloci, z którymi walczył Pan ramię w ramię, mieli kluczowy wkład w obronę wolności i demokracji w Europie, za co Brytyjczycy będą dozgonnie wdzięczni".

"Jestem zachwycony, że Pański udział - oraz innych odważnych i utalentowanych polskich pilotów - zostaje po raz kolejny odpowiednio doceniony" - napisał Knott, dodając, że "cieszy się na wizytę na wystawie, która opowie 100 lat nie tylko RAF, ale w szczególności Pańskiej oddanej służby, nie tylko w trakcie wojny, ale także po niej".

W oświadczeniu umieszczonym na swej stronie internetowej Muzeum RAF w Londynie napisało, że jest zachwycone faktem wzięcia udziału w głosowaniu ponad 350 tys. osób. Poinformowało też, że pilnie pracuje nad przygotowaniem jubileuszowej ekspozycji.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ dmi/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL