I wojna światowa

10.11.2019

Wielka Brytania oddaje hołd żołnierzom poległym w obu wojnach światowych

Książę Karol składa wieniec przed pomnikiem The Cenotaph podczas uroczystości w Niedzielę Pamięci. Londyn, 10.11.2019. Fot. PAP/EPA Książę Karol składa wieniec przed pomnikiem The Cenotaph podczas uroczystości w Niedzielę Pamięci. Londyn, 10.11.2019. Fot. PAP/EPA

Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, politycy i weterani złożyli w niedzielę hołd żołnierzom poległym w czasie obu wojen światowych oraz w późniejszych konfliktach. O godz. 11 czasu miejscowego ich pamięć uczczono w całym kraju dwiema minutami ciszy.

Przypadający 11 listopada, w rocznicę zakończenia I wojny światowej, Dzień Pamięci (Remembrance Day) oraz Niedziela Pamięci (Remembrance Sunday), która obchodzona jest w drugą niedzielę listopada, to jedno z najważniejszych świąt w brytyjskim kalendarzu. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są symboliczne czerwone maki, początkowo papierowe, a teraz często też znaczki wpinane w ubrania, ze sprzedaży których dochód przekazywany jest dla znajdujących się w potrzebie byłych żołnierzy i ich rodzin.

CZYTAJ TAKŻE

Główne uroczystości, jak co roku, odbywają się pod pomnikiem The Cenotaph w londyńskiej dzielnicy Westminster, upamiętniającym nieznanych z nazwiska poległych żołnierzy. Dokładnie o godz. 11 salwa armatnia dała sygnał do rozpoczęcia dwóch minut ciszy, po czym brytyjski następca tronu, książę Karol złożył pod pomnikiem wieniec w imieniu królowej Elżbiety, która obserwowała uroczystość z balkonu.

W obchodach biorą udział także inni członkowie rodziny królewskiej, w tym synowie Karola - książę William i książę Harry z małżonkami, a także wszyscy żyjący byli premierzy Wielkiej Brytanii - John Major, Tony Blair, Gordon Brown, David Cameron i Theresa May. Również aktualny premier Boris Johnson oraz liderzy pozostałych głównych partii politycznych - Jeremy Corbyn z Partii Pracy i Jo Swinson z Liberalnych Demokratów przerwali kampanię przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin, by oddać hołd poległym żołnierzom.

Na koniec uroczystości ulicą Whitehall, przy której znajduje się The Cenotaph oraz siedziby wielu ministerstw i budynków rządowych, przejdzie parada weteranów. Weźmie w niej udział ok. 10 tys. byłych żołnierzy. Jej najstarszym uczestnikiem będzie 104-letni, niewidomy już Ron Freer, weteran II wojny światowej.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ cyk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL