Kultura i sztuka 1945-1989

20.05.2019

Wieniec na grobie Herlinga-Grudzińskiego w stulecie jego urodzin

Kwiaty złożone w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przy grobie na cmentarzu Poggioreale w Neapolu. Źródło: Prezydent.pl Kwiaty złożone w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy przy grobie na cmentarzu Poggioreale w Neapolu. Źródło: Prezydent.pl

W przypadającą w poniedziałek setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wieniec na jego grobie w Neapolu złożył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny.

Uchwałą Sejmu z lipca 2018 rok 2019 został ustanowiony rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919-2000).

Pisarz, eseista, dziennikarz, więzień gułagu, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk o Monte Cassino, pracownik radia Wolna Europa w latach 50., przez 45 lat mieszkał w Neapolu. W 1998 roku otrzymał Order Orła Białego.

W zeszłym roku we Włoszech ukazało się nowe wydanie wspomnień Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Inny świat". Zapiski pisarza opublikowano w serii klasyki literatury wielkiego wydawnictwa Mondadori.

Publikacja ta to następne włoskie wydanie po edycji sprzed 15 lat.

Po raz pierwszy "Inny świat" ukazał się we Włoszech w 1958 roku. Jednak książka została źle przyjęta i przemilczana, gdyż lewicowe środowiska intelektualistów uznały ją za zbyt "antykomunistyczną" i trudną do przyjęcia.

Tymczasem, jak się zauważa, to była jedna z pierwszych w literaturze relacja z sowieckiego obozu.

W ostatnich latach coraz częściej przypominana jest we Włoszech sylwetka i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. O zachowanie jego dziedzictwa troszczy się przede wszystkim jego córka Marta Herling, która jest sekretarzem generalnym Włoskiego Instytutu Studiów Historycznych w Neapolu.

Gestem, jaki pozwolił Włochom zapoznać się bliżej z postacią polskiego pisarza, o którym mało przez lata wiedzieli, było odsłonięcie w 2012 roku poświęconej mu tablicy na fasadzie jego domu w Neapolu. W ceremonii tej wzięli udział trzej ówcześni prezydenci: Polski Bronisław Komorowski, Włoch Giorgio Napolitano i Niemiec Joachim Gauck.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL