W przypadającą w poniedziałek setną rocznicę urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wieniec na jego grobie w Neapolu złożył w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny.
Uchwałą Sejmu z lipca 2018 rok 2019 został ustanowiony rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1919-2000).
Pisarz, eseista, dziennikarz, więzień gułagu, żołnierz 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk o Monte Cassino, pracownik radia Wolna Europa w latach 50., przez 45 lat mieszkał w Neapolu. W 1998 roku otrzymał Order Orła Białego.
W zeszłym roku we Włoszech ukazało się nowe wydanie wspomnień Gustawa Herlinga-Grudzińskiego "Inny świat". Zapiski pisarza opublikowano w serii klasyki literatury wielkiego wydawnictwa Mondadori.
Publikacja ta to następne włoskie wydanie po edycji sprzed 15 lat.
Po raz pierwszy "Inny świat" ukazał się we Włoszech w 1958 roku. Jednak książka została źle przyjęta i przemilczana, gdyż lewicowe środowiska intelektualistów uznały ją za zbyt "antykomunistyczną" i trudną do przyjęcia.
Tymczasem, jak się zauważa, to była jedna z pierwszych w literaturze relacja z sowieckiego obozu.
W ostatnich latach coraz częściej przypominana jest we Włoszech sylwetka i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. O zachowanie jego dziedzictwa troszczy się przede wszystkim jego córka Marta Herling, która jest sekretarzem generalnym Włoskiego Instytutu Studiów Historycznych w Neapolu.
Gestem, jaki pozwolił Włochom zapoznać się bliżej z postacią polskiego pisarza, o którym mało przez lata wiedzieli, było odsłonięcie w 2012 roku poświęconej mu tablicy na fasadzie jego domu w Neapolu. W ceremonii tej wzięli udział trzej ówcześni prezydenci: Polski Bronisław Komorowski, Włoch Giorgio Napolitano i Niemiec Joachim Gauck.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ mc/