Włoska organizacja, znana z krzewienia idei Sprawiedliwych i tworzenia na świecie dedykowanych im ogrodów podobnych na wzór tego w Yad Vashem, zbiera podpisy pod petycją do instytucji UE w sprawie ustanowienia 6 marca Europejskim Dniem Pamięci Sprawiedliwych.
Według organizacji pod nazwą Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych-Gariwo (Comitato per la Foresta dei Giusti – Gariwo) pojęcie Sprawiedliwych, dotyczące osób niosących pomoc Żydom w dobie Holokaustu należy rozszerzyć na wszystkich, którzy działali na rzecz niedopuszczenia do zbrodni ludobójstwa. Z inicjatywą tą wystąpili między innymi szef Gariwo historyk Gabriele Nissim i mieszkający we Francji, urodzony w Warszawie pisarz Marek Halter.
Według organizacji pod nazwą Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych-Gariwo pojęcie Sprawiedliwych, dotyczące osób niosących pomoc Żydom w dobie Holokaustu należy rozszerzyć na wszystkich, którzy działali na rzecz niedopuszczenia do zbrodni ludobójstwa.
W odezwie do Unii Europejskiej i Rady Europy, rozpowszechnionej we Włoszech i umieszczonej między innymi w portalu Facebook napisano: „Prosimy o ustanowienie Europejskiego Dnia, dedykowanego Sprawiedliwym, by upamiętnić kobiety i mężczyzn, którzy starali się nie dopuścić do ludobójstwa w obronie praw człowieka”.
Przypominając działalność ludzi, którzy pomagali Żydom we Francji, we Włoszech, w Polsce, w Niemczech i innych krajach Europy, organizacja stwierdziła: „Sprawiedliwi działali także w innych sytuacjach sprzeciwiając się ludobójstwu Ormian, pomagając ofiarom w Rwandzie, w Kambodży czy podczas czystek etnicznych w byłej Jugosławii”.
„Sprawiedliwymi są również mężczyźni i kobiety, którzy bronili godności i wolności w reżimach totalitarnych , którzy ujawniali prawdę o gułagach , którzy z odwagą przyczynili się do zjednoczenia Europy”- podkreślono w petycji. Według jej autorów takie postawy mają „wartość uniwersalną” i „stanowią wezwanie do tego, by pielęgnować ich dziedzictwo i ich pełen przekonania sprzeciw wobec wszelkich form rasizmu i dyskryminacji etnicznej, społecznej, politycznej i religijnej”.
„Działalność tych Sprawiedliwych jest monitem przeciwko prześladowaniom i na rzecz zapobiegania ludobójstwu na całym świecie” - dodano.
We Włoszech inicjatywę tę poparli między innymi noblista, dramaturg Dario Fo i pisarz Umberto Eco.
Podpisy pod petycją zbierane są w Parlamencie Europejskim, gdzie musi poprzeć ją około 380 deputowanych, by rozpoczęły się nad nią prace. (PAP)
sw/ abe/