Włosi poznają historię życia legendarnego polskiego kuriera Jana Karskiego. W Instytucie Polskim w Rzymie otwarto dedykowaną mu wystawę, a nadzwyczajną inicjatywą jest wydanie włoskiego komiksu o emisariuszu Państwa Podziemnego.
Ekspozycja „Jan Karski. Człowiek wolności” została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w związku z obchodami roku Karskiego ogłoszonego w naszym kraju w setną rocznicę jego urodzin.
W gmachu polskiego Instytutu nad Tybrem zaprezentowano także program edukacyjny „Jan Karski. Niedokończona misja” oraz włoskie wydanie jego książki „Tajne państwo”.
Ekspozycja „Jan Karski. Misja dla ludzkości” została przygotowana przez Muzeum Historii Polski w związku z obchodami roku Karskiego ogłoszonego w naszym kraju w setną rocznicę jego urodzin.
Tuż przed przypadającym 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu, do księgarń we Włoszech trafiła niezwykła książka - komiks „Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust” („L'uomo che scopri l'olocausto”) autorstwa dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso. W sobotni wieczór byli oni gośćmi polskiego Instytutu.
Twórcy sugestywnego komiksu powiedzieli, że niemal natychmiast postanowili zaprezentować w formie graficznej powieści losy polskiego emisariusza, gdy przeczytali we włoskiej prasie pierwsze teksty na jego temat i kiedy wydano w ich kraju jego najważniejszą książkę.
W komiksie przedstawili Karskiego jako „niewygodnego bohatera”, zignorowanego przez aliantów , gdy w 1943 roku zawiózł na Zachód swój raport o zagładzie Żydów, której był naocznym świadkiem. Opowieść ta zaczyna się od sceny w Białym Domu, gdy prezydent Franklin Roosevelt oraz jego doradcy nie dają wiary relacji Karskiego i nazywają go „mitomanem”.
W posłowiu autorzy wyrażają ubolewanie, że „nadzwyczajna, niezwykła i fascynująca” historia życia polskiego bohatera jest nieobecna w wielu książkach, a on sam „niesprawiedliwie zapomniany” , przynajmniej - jak dodają - we Włoszech. Mają też nadzieję, że ich praca przybliży jego postać.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ jm/