"Wolne licencje w nauce. Instrukcja" to poradnik przeznaczony dla naukowców, którzy chcą dowiedzieć się, jakie przysługują im prawa przy publikacji swoich tekstów. Poradnik dostępny jest od środy za darmo w internecie.
Poradnik "Wolne licencje w nauce. Instrukcja" zawiera wskazówki dotyczące czytania umów podpisywanych przez naukowców z wydawnictwami, informacje jak przygotować samodzielnie do publikacji własne teksty na prawa tzw. wolnych licencji, definicje i rozróżnienia dotyczące różnych form tzw. wolnych licencji a także praw autorskich i majątkowych. Autorzy przygotowali również krótki słowniczek i podstawową bibliografię dotyczącą tematów związanych z publikacją prac naukowych.
Jak powiedziała Klaudia Grabowska z Biblioteki Otwartej Nauki, naukowcy często nie mają potrzebnej wiedzy dotyczącej praw autorskich i podpisują umowy, które utrudniają im udostępnianie własnych prac naukowych. "Dochodzi do takich sytuacji, że autor podpisując umowę np. z wydawnictwem na swojej uczelni, zrzeka się pełni praw majątkowych i nie może potem udostępnić swojej pracy na własnej stronie internetowej" - podkreśliła Grabowska.
Poradnik udostępniony w środę w internecie ma pomóc naukowcom w negocjowaniu korzystniejszych dla siebie umów z wydawnictwami. "Nasza publikacja ma być takim narzędziem, z którym naukowiec w ręku może przeczytać przygotowaną przez wydawnictwo umowę i wyłapać najważniejsze miejsca w tej umowie, które decyduję o tym, co się będzie działo z jego prawami majątkowymi do publikacji. I ewentualnie wynegocjować dla siebie bardziej korzystniejsze zapisy" - dodała Grabowska.
Poradnik "Wolne licencje w nauce. Istrukcja" powstała ramach projektów Spółdzielnia Wiedza, Biblioteka Otwartej Nauki oraz BazHum, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski. Publikacja dostępna jest w internecie w formie PDF albo ePUB (popularny format e-booków) pod adresem http://ngoteka.pl/handle/item/166.(PAP)
krm/ ls/