Medale św. Wojciecha i księcia Mściwoja II wręczono w poniedziałek w Dworze Artusa w Gdańsku. To najwyższe gdańskie wyróżnienia po honorowym obywatelstwie miasta. Medale otrzymali m.in. historyk Andrzej Drzycimski i b. wicemarszałek Sejmu Olga Krzyżanowska.
"To wspaniała rzecz, kiedy miasto dostrzega to, co się dla niego robi. Dla mnie osobiście ta nagroda ma specjalny wymiar. Podsumowuje ona w jakiś sposób prace, które prowadzę od kilkudziesięciu lat związane z symbolicznym tematem Westerplatte - miejscem, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Można powiedzieć, że w Gdańsku wojna też się zakończyła, bo powstała kilkadziesiąt lat później Solidarność zamknęła etap zniewolenia sowieckiego" - powiedział PAP Drzycimski, który otrzymał Medal św. Wojciecha.
Andrzeja Drzycimskiego, historyka, działacza opozycji antykomunistycznej i b. rzecznika prasowego prezydenta Lecha Wałęsy, wyróżniono za całość działalności społecznej, naukowej i publicystycznej, a szczególnie za dwutomową monografię Westerplatte "Reduta w budowie 1926-1939" i "Reduta wojenna 1939".
"Dla mnie jest bardzo miłe, że gdańszczanie jeszcze pamiętają o mocno starszej pani, która od dawna nie jest już żadną urzędową osobą ani w Sejmie, ani w Senacie, ani w polityce. To dla mnie wielki zaszczyt. Znalazłam się w gronie znamienitych osób, którzy coś dla Gdańska zrobili w różnych dziedzinach życia" - powiedziała PAP Olga Krzyżanowska, uhonorowana Medalem księcia Mściwoja II.
Urodzona w 1929 r. Krzyżanowska była w czasie niemieckiej okupacji żołnierzem Szarych Szeregów. Absolwentka gdańskiej Akademii Medycznej. W latach 80. ub. wieku działaczka NSZZ "Solidarność". W okresie 1989-2001 była posłanką na Sejm, dwukrotnie była wicemarszałkiem niższej izby parlamentu. W 2001 r. uzyskała mandat senatora. Krzyżanowską wyróżniono za "wieloletnią wybitną działalność w +Solidarności+, Sejmie i Senacie RP, w której wyróżniała się prawością i dbałością o dobro Polski i Gdańska, zwłaszcza w dziedzinie zdrowia i polityki społecznej".
Pozostali tegoroczni laureaci Medalu św. Wojciecha to: anglista, tłumacz i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon oraz współwłaściciel pracowni architektonicznej Fort odpowiedzialnej m.in. za projekt Europejskiego Centrum Solidarności, Wojciech Targowski.
W gronie uhonorowanych Medalem ks. Mściwoja II znaleźli się natomiast prof. Włodzimierz Łajming, malarz i rysownik, współtwórca studenckiego teatru "Co To" w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych) oraz małżeństwo rzeźbiarzy Robert Pepliński i Elżbieta Peplińska (pośmiertnie, zmarła w 2009 r.), znanych przede wszystkim jako współautorzy Pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku.
Ustanowione w 1996 r. przez Radę Miasta Gdańska Medale św. Wojciecha i ks. Mściwoja II otrzymują osoby, instytucje i organizacje z Polski i zagranicy za wybitne zasługi na rzecz miasta. W przypadku Medalu św. Wojciecha działalność laureatów dla popularyzacji Gdańska i podnoszenia rangi miasta musi sięgać poza granice kraju.
W dziewięcioosobowej kapitule medali św. Wojciecha i Mściwoja II, ustalającej jednomyślnie co roku listę laureatów, zasiadają m.in. znawcy historii Gdańska dr Andrzej Januszajtis, arcybiskup Tadeusz Gocłowski, aktor Jerzy Kiszkis, wioślarz Adam Korol i przedsiębiorca Piotr Soyka.
Do tej pory przyznano 79 medali św. Wojciecha oraz 133 medale Mściwoja II.(PAP)
rop/ mhr/