Filozof i duszpasterz o. Jan Andrzej Kłoczowski OP, pisarz i publicysta Jerzy Sosnowski oraz opiekun bezdomnych, założyciel Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Barka" ks. Józef Krawiec odebrali w sobotę w Krakowie nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.
Wręczenie nagród odbyło się podczas gali w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej na zakończenie tegorocznych 16. Dni Tischnerowskich.
O. Jan Andrzej Kłoczowski otrzymał nagrodę w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację Tischnerowskiego "myślenia według wartości". Wyróżniony został za "całokształt twórczości, w której buduje mosty między teologią, filozofią i psychologią". "Jan Andrzej Kłoczowski podkreśla, że wiara musi się opierać na przekonaniach, a nie uczuciach. Choć jego myślenie wypływa z chrześcijańskiego objawienia, nie waha się przyznać, że mistyk i sceptyk potrzebują siebie nawzajem" – odczytał uzasadnienie jury jego przewodniczący ks. Adam Boniecki.
W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności", nagrodę otrzymał pisarz, publicysta i dziennikarz Jerzy Sosnowski za książkę "Co Bóg zrobił szympansom?", w której - jak napisało jury - "przywraca blask słowu dialog". "Jego słowa burzą sztuczny mur rozdzielający wierzących od niewierzących i otwierają na wymiar tajemnicy. Tajemnicy, która przekracza ludzkie pojęcia, ale jest dana wszystkim - wierzącym i niewierzącym" – napisano w uzasadnieniu nagrody.
W kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących "polski kształt dialogu Kościoła i świata" nagrodę otrzymał ks. Józef Krawiec - za działalność na rzecz ludzi społecznie wykluczonych. "Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej +Barka+, które założył, daje schronienie i wszechstronną opiekę tym, którzy z rozmaitych przyczyn stali się bezdomni. Ksiądz Krawiec skutecznie pomaga im odzyskać poczucie godności i powrócić do społeczeństwa" – odczytał ks. Boniecki w uzasadnieniu.
W jury zasiadali także: bp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura oraz Henryk Woźniakowski.
Nagroda jest przyznawana od 2001 r. dla uczczenia ks. prof. Józefa Tischnera (1931-2000) - kapłana, filozofa, publicysty i pisarza, autora m.in. "Historii filozofii po góralsku", "Filozofii dramatu" i "Sporu o istnienie człowieka".
Jej fundatorami są: Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz 33 tys. zł.
Laureatami nagrody zostali już m.in. Jan Nowak Jeziorański, Ryszard Kapuściński, Janina Ochojska, Henryka Krzywonos-Strycharska, Barbara Skarga, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, s. Małgorzata Chmielewska, Jerzy Szacki, Paweł Śpiewak, ks. Jan Kracik i Karol Modzelewski.
Organizatorami tegorocznych Dni Tischnerowskich byli: Instytut Myśli Józefa Tischnera, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II i Wydawnictwo Znak. Wydarzenie było zorganizowane przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasta Kraków i Województwa Małopolskiego. (PAP)
hp/ pz/