Kilkadziesiąt osób m.in. członkowie Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej, żołnierze, harcerze i uczniowie uczestniczyło w uroczystych obchodach 72. rocznicy zbrodni katyńskiej, które w piątek odbyły się we Wrocławiu.
Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w Bazylice Mniejszej Kościoła Garnizonowego pod wezwaniem św. Elżbiety, następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli pod pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który znajduje się we wrocławskim Parku Słowackiego.
Wiceprezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej Jacek Libicki podkreślił, że do liczby ponad 22 tys. ofiar zbrodni katyńskiej dodać także należy od 150 do 200 tys. członków rodzin pomordowanych przez NKWD.
Wiceprezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej Jacek Libicki podkreślił, że do liczby ponad 22 tys. ofiar zbrodni katyńskiej dodać także należy od 150 do 200 tys. członków rodzin pomordowanych przez NKWD.
„Ci ludzie zostali sami ze swoimi dramatami. W tzw. +Polsce Ludowej+ musieli ukrywać swoją przeszłość i swoją historię. Dobro jednak zwycięża, dowodem tego jest to, że żyjemy dzisiaj w kraju bezpiecznym, spokojnym i rozwijającym się, przed którym widać jasną przyszłość” – mówił Libicki.
Dowódca Garnizonu Wrocław gen. bryg. Marek Sobiechowski dodał, że do tragicznego scenariusza z 1940 r. dopisane zostały ofiary katastrofy lotniczej sprzed dwóch lat, „przed którymi także chylimy dziś głowy”. „Dziś oddajemy honor również tym, którzy mieli odwagę walczyć z kłamstwem i próbami tuszowania historii” – zaznaczył.
Na zakończenie uroczystości odbył się apel poległych, a kwiaty i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, wojska, policji oraz delegacje wrocławskich szkół i uczelni wyższych.
Pomnik Ofiar Zbrodni katyńskiej autorstwa Tadeusza Tchórzewskiego powstał w 2000 r. Monument umieszczony jest na krzyżu utworzonym z 22 tys. kostek brukowych symbolizujących ofiary NKWD. Pomnik przedstawia kobietę klęczącą przy ciele zabitego strzałem w tył głowy mężczyzny. Nad postacią wznosi się Anioł Śmierci, który trzyma miecz.(PAP)
mic/ ls/