Europa i świat po II wojnie światowej

21.08.2015 aktualizacja 14.07.2016

Wykonaliśmy rozkaz, czyli inwazja na Czechosłowację

Inwazja na Czechosłowację. Fot. IPN Inwazja na Czechosłowację. Fot. IPN

Zginęło 122 Czechów i Słowaków, a także 10 polskich żołnierzy. 47 lat temu rozpoczęła się inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

Według najnowszych danych podczas okupacji Czechosłowacji przez wojska Układu Warszawskiego zginęło co najmniej 122 Czechów i Słowaków, połowa z nich stała się ofiarami wypadków drogowych z udziałem sprzętu wojskowego, pozostali zginęli od kul żołnierzy armii okupacyjnych.

Od 21 sierpnia do 20 września 1968 Armia Radziecka straciła co najmniej 12 zabitych, z kolei Polska armia 10 - głównie w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z bronią, lub w wypadkach drogowych.

Źródło: rp.pl

Cały artykuł na rp.pl

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL