Seminarium dla zagranicznych dziennikarzy „Historia, pamięć, odpowiedzialność” rozpoczęło się w Muzeum Auschwitz. Organizatorzy liczą, że będzie ono wsparciem dla osób podejmujących wyzwanie przekazywania światu historii Auschwitz.
Podobne seminarium placówka organizuje w listopadzie także dla dziennikarzy z Polski.
W czterodniowym seminarium, które ruszyło w poniedziałek, uczestniczy 15 dziennikarzy, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec, Hiszpanii i Chorwacji.
„Mamy nadzieję, że seminarium będzie wsparciem dla tych przedstawicieli świata mediów, którzy podejmują wyzwanie przekazywania trudnej tematyki związanej i wynikającej z Auschwitz” – uważa rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
Jak podkreślił, rola dziennikarzy jest szczególnie ważna, ponieważ w przestrzeni publicznej dostrzec można coraz więcej niepokojących zjawisk. „To populizm, mowa nienawiści, postawy antysemickie, ksenofobiczne, lęk przed innymi i obcymi, bierność w obliczu zła, uciekanie od odpowiedzialności. Media mogą ten proces podsycać, ale też˙ mogą mu zapobiec. Współczesne przemiany na świecie każą nam dokładnie wczytywać się w mechanizmy i doświadczenia płynące z tragicznych kart XX w., abyśmy byli w stanie wspólnie budować współcześnie postawy aktywnej odpowiedzialności” – powiedział Bartyzel w rozmowie z PAP.
Paweł Sawicki z Muzeum Auschwitz, który jest koordynatorem seminarium, zaznaczył, że dzięki mediom informacje związane z historią niemieckiego obozu Auschwitz docierają do odbiorców w każdym zakątku świata. „Stąd idea seminarium przeznaczonego dla tej konkretnej grupy zawodowej. Program został ułożony tak, aby z jednej strony umożliwić uczestnikom możliwość bardzo dokładnego poznania historii obozu, ale też dać praktyczne narzędzia do pracy dziennikarskiej związanej z tematyką Auschwitz i Holokaustu” - powiedział Sawicki.
Program seminarium obejmuje zarówno część historyczną z dogłębną wizytą studyjną terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu, w tym miejsc niedostępnych dla odwiedzających, wykłady i dyskusje, jak też wizyty w różnych częściach Muzeum, m.in. w dziale zbiorów oraz pracowniach konserwatorskich. Uczestnicy spotkają się także z dyrektorem placówki Piotrem Cywińskim oraz zwiedzą Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i wystawę prac byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.
Bartosz Bartyzel dodał, że aktualnie dobiega końca rekrutacja na podobne seminarium dla dziennikarzy polskich, które odbędzie się w dniach 5-8 listopada 2018 r. Szczegóły znaleźć można na stronie internetowej www.auschwitz.org. Muzeum prosi zainteresowanych dziennikarzy o kontakt z biurem prasowym placówki pod adresem e-mail: pawel.sawicki@auschwitz.org. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/