Złote, Srebrne i Brązowe Szable otrzymali twórcy najlepszych filmów na zakończonym w sobotę Warszawie IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych. Platynową szablą za całokształt twórczości uhonorowano Tadeusza Konwickiego.
„Festiwal rozwija się. W tym roku była reprezentowana kinematografia 13 krajów. Pokazano prawie 70 filmów. Coraz więcej jest filmów dokumentalnych, mniej natomiast wojskowych. Nadal mocno obecna jest tematyka II wojny światowej. To m.in. film „Mój dom” o losach Polki i Niemki. Największe wrażenie zrobił na mnie film "Żyvie Białoruś", pokazujący jak pojawia się zainteresowanie działalnością opozycyjną wśród młodego pokolenia na Białorusi” - powiedział gen. Lech Konopka, przewodniczący jury festiwalu.
Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, pokazujący historię młodego muzyka, opozycjonisty, przymusowo wcielonego do wojska i realia kraju pod rządami Łukaszenki, film „Żyvie Białoruś”, w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, został uhonorowany Złotą Szablą w kategorii filmów fabularnych. Producent filmu - WFDiF, otrzymał nagrodę rektora Akademii Obrony Narodowej.
Złote Szable za najlepsze filmy dokumentalne zdobyły „The Second Atlantic Crossing” Domenica Feliciego z Włoch oraz „Rok 1863” Przemysława Bednarczyka. W kategorii filmu wojskowego Złotą Szablą wyróżniono „Conscript” Irmy Nyfors z Finlandii.
Platynową Szablą, za całokształt filmowej twórczości, uhonorowany został Tadeusz Konwicki. Dyrektor programowy festiwalu Andrzej Brzoza powiedział PAP, że Tadeusz Konwicki w swej twórczości filmowej niejednokrotnie odwoływał się do przeszłości. „Filmy Konwickiego bardzo wiele mówią na temat historii (...). Warto czasem dotrzeć do emocji, jakie ona wzbudza, wytłumaczyć dlaczego były one kiedyś tak ważne, z czego wynikały, na co wpływały” – mówił Brzoza, charakteryzując filmy Konwickiego.
Teodor Ratkowski, twórca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, otrzymał nagrodę honorową PISF i jury festiwalu.
IV Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych zorganizowały Towarzystwo Wiedzy Obronnej i Akademia Obrony Narodowej. PAP i portal historyczny dzieje.pl, prowadzony przez PAP i Muzeum Historii Polski, były patronami medialnymi festiwalu.(PAP)
tst/ wmk/ woj/