Życiorysy Jana Karskiego, Tadeusza Kościuszki, Lecha Wałęsy były tematami obrad zakończonego w poniedziałek trzydniowego kongresu Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA), w którym wzięło udział ponad 200 naukowców, głównie z USA i Polski.
"Przez trzy dni kongresu przez cały czas odbywały się spotkania w ramach sześciu równoległych sekcji. Trudno więc ten ogrom materiału ogarnąć i podsumować w kilku słowach. Program był bardzo bogaty - od literatury przez historię, ekonomię, a nawet biotechnologię. Osobiście dla mnie bardzo ciekawe były sesje poświecone Tadeuszowi Kościuszce - jego życiu w Ameryce i w Polsce, szczególnie recepcji tej postaci przez historiografię amerykańską, strategii budowania obrazu Kościuszki jako bohatera. Mówiono też m.in. o Kazimierzu Pułaskim, Fryderyku Chopinie, Lechu Wałęsie, Ignacym Janie Paderewskim. Prawdziwie międzynarodowy charakter miała poniedziałkowa sesja poświęcona rodzinie Radziwiłłów, podczas której zabierali głos historycy polscy, litewscy, Niemka i Amerykanie" - powiedział PAP Prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski, które współorganizuje kongres.
Kongres otworzyła sesja poświęcona jednemu z patronów roku 2014 - Janowi Karskiemu, legendarnemu kurierowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, którego 100. rocznica urodzin przypadła w tym roku.
"Niektóre materiały z zakończonego kongresu zostaną opublikowane w czasopiśmie +Polish Reviev+ wydawanym przez PIASA, inne ukażą się w fachowych czasopismach. Najważniejsze jednak, że dzięki temu spotkaniu wiemy już, kto się czym zajmuje i nawiązaliśmy kontakty z historykami z PIASA. To pierwsze tak rozbudowane spotkanie historyków PIASA w Polsce. Czternaście lat temu spotkali się oni w Krakowie, ale to była konferencja na mniejszą skalę" - mówił prof. Kopczyński.
Kongres otworzyła sesja poświęcona jednemu z patronów roku 2014 - Janowi Karskiemu, legendarnemu kurierowi i emisariuszowi Polskiego Państwa Podziemnego, którego 100. rocznica urodzin przypadła w tym roku. Prof. Mieczysław Biskupski, prezes PIASA, podkreślił w swoim wystąpieniu, że Karski był „zarówno żołnierzem, kurierem, jak i naukowcem”, który reprezentował prawa eksterminowanych Żydów i tak też – jako osoba walcząca o prawa człowieka – został zapamiętany. Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, które współorganizowało kongres, podkreślił, że przypomnienie życia i działalności Karskiego służy lepszemu zrozumieniu tragizmu wojny. „II wojna światowa kojarzy się na całym świecie z Holokaustem. Przypominanie Jana Karskiego (...) to dobry sposób, aby rozmawiać o bardzo złożonych relacjach polsko-żydowskich” – podkreślił Kostro.
Polski Instytut Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA) powstał w 1942 r. w Nowym Jorku. To polonijna instytucja naukowa i dydaktyczna, założona przez wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i kultury, w tym m.in. antropologa Bronisława Malinowskiego, historyka Oskara Haleckiego, premiera rządu Królestwa Polskiego Jana Kucharzewskiego oraz poetę Jana Lechonia. PIASA funkcjonuje jako organizacja o charakterze non-profit; odbywa coroczne zjazdy oraz – raz na pięć lat – kongresy. Działania instytucji koncentrują się na informowaniu amerykańskiego społeczeństwa o Polsce i jej dziedzictwie kulturowym oraz umacnianiu relacji polsko-amerykańskich. (PAP)
aszw/ dym/