27.11.2010. Gdańsk (PAP) - Prezentacją książki, zawierającą 63 wywiady m.in. z działaczami opozycji antykomunistycznej, naukowcami i ludźmi kultury, zakończył się w sobotę w Dworze Artusa w Gdańsku projekt "Obywatel Solidarność". Do publikacji dołączono płytę CD z tłumaczeniami 21 historycznych postulatów strajkowych z sierpnia 1980 r. na 22 języki Unii Europejskiej.
"Osobom tym zadaliśmy trzy pytania: pierwsze - z czym dzisiaj kojarzy im się historyczna +Solidarność+, jaka energia z tamtego czasu może być transponowana do współczesności, drugie - jakie mają marzenia, co w tych czasach można zmienić lub zrobić. I trzecie trudne pytanie: naszkicować nowy postulat" - wyjaśniła dziennikarzom dyrektor artystyczny projektu "Obywatel Solidarność" Beata Staszyńska.
Wydana w nakładzie dwóch tysięcy egzemplarzy książka została przetłumaczona na język angielski. Będzie przekazana do polskich i europejskich placówek kulturalnych, naukowych i dyplomatycznych.
Z postulatów zgłoszonych w książce twórcy projektu "Obywatel Solidarność" wybrali 21 współczesnych postulatów. I tak np. Jacek Taylor zaproponował wprowadzenie obowiązkowego udziału w wyborach - "przynajmniej przez jakiś czas", Bożena Rybicka-Grzywaczewska: nauczmy się szanować naszych bohaterów, Janusz Lewandowski: profesjonalna, szeroko zakrojona promocja Solidarności na arenie międzynarodowej, Sławomir Rybicki: zagospodarować przestrzeń publiczną, aby chciało nam się tu żyć - postulat pięknej Polski.
"Tym pomysłem chcemy spróbować rozpocząć dyskusję o tym, czy możemy marzyć na nowo. I nie tak jak kiedyś żądać, ale proponować nowe postulaty, które może kiedyś staną się ramą do tego, jak codziennie godnie żyć" - powiedziała Staszyńska, która współtworzyła projekt wraz holenderskim artystą wizualnym Onno Hansenem.
Rozpoczęty w połowie sierpnia projekt dedykowany był Arkadiuszowi Rybickiemu, współautorowi tablic z 21 postulatami ze Stoczni Gdańskiej z sierpnia 1980 r. Poseł Platformy Obywatelskiej zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Przed śmiercią Rybicki był zaangażowany w tworzenie koncepcji "Obywatela Solidarność".
Na prośbę twórców "Obywatela Solidarność" do projektu włączyło się rodzeństwo zmarłego działacza opozycji - siostra Bożena Rybicka-Grzywaczewska oraz brat Mirosław Rybicki.
Projekt "Obywatel Solidarność" finansowany był przez Narodowe Centrum Kultury.
Robert Pietrzak (PAP)
rop/ malk/