2011-04-01 (PAP) - Ponad 5 tys. zdjęć ze zbiorów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie zostało zdigitalizowanych przez Ośrodek Karta.
W 2006 roku Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA podjęło współpracę z najważniejszym w Europie archiwum polskich dokumentów z okresu II wojny światowej – Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego (IPiMS) w Londynie oraz z jego autonomiczną częścią – Studium Polski Podziemnej (SPP). Instytucje prowadzą wspólne działania głównie w zakresie dokumentowania historii najnowszej, jej propagowania i poszerzenia wiedzy historycznej społeczeństwa.
Instytut posiada olbrzymie zbiory fotograficzne, które są cennym źródłem informacji na temat rządu londyńskiego, gen. Sikorskiego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (np. polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii, marynarki wojennej, I Brygady Pancernej gen. Stanisława Maczka, brygad spadochronowych, formowania Armii Polskiej w ZSRR i szlaku bojowego II Korpusu) czy życia emigracji. W kolekcji znajdują się też zdjęcia z okresu I wojny światowej i międzywojnia. Wiele z tych materiałów, cennych dla badaczy najnowszej historii Polski, ze względu na brak inwentaryzacji i digitalizacji do niedawna nie było udostępnianych.
"Instytut Polski i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie ma ogromne zbiory fotografii i dokumentów. Ośrodek Karta jest jedyną platformą, która te archiwa prezentuje, takim +oknem na Polskę+ Instytutu, jeżeli chodzi o popularyzację i upowszechnianie ich fotograficznych zbiorów. Są to bezcenne i mało znane źródła wiedzy o historii Polski czy Europy. Zależy nam, by dotarły do Polaków. Obecnie dostępnych jest ok. 75 proc. zdigitalizowanych zdjęć, reszta jest sukcesywnie upowszechniana. W tym roku planujemy kontynuowanie współpracy z Instytutem i Studium Polski Podziemnej" - powiedziała PAP kierownik promocji Ośrodka Karta Helena Sienkiewicz.
Wśród zdjęć znajdujących się w zbiorach Instytutu można zobaczyć m.in. fotografie żołnierzy I Pułku Ułanów Krechowieckich podczas polowania, marszałka Józefa Piłsudskiego w czasie obchodów Święta Niepodległości w 1934 roku, widok Warszawy z lotu ptaka z okresu międzywojennego czy ruiny zbombardowanego przez Niemców Pałacu Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu - siedziby Ministerstwa Skarbu - z września 1939 roku.
Okres II wojny światowej dokumentują fotografie przedstawiające m.in. spotkanie członków niemiecko-sowieckiej centralnej komisji granicznej na moście w Przemyślu we wrześniu 1939 roku, króla Jerzego VI i królową Elżbietę wizytujących w 1941 roku I Korpus Polski w Szkocji z towarzyszącym im gen. Władysławem Sikorskim, statek ewakuujący żołnierzy Armii Andersa i ludność cywilną z ZSRR poprzez Iran do Iraku w 1942 roku oraz walki II Korpusu Polskiego pod Monte Cassino.
Dzięki wsparciu MSZ i Kancelarii Senatu, w latach 2006-2010 pracownicy Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA przeprowadzali kwerendy w zbiorach fotograficznych IPiMS i zdigitalizowali ponad 5000 zdjęć wyselekcjonowanych pod względem historycznym, technicznym i artystycznym, a także dokonali wstępnego ich opisu i opracowania merytorycznego.
Fotografie są udostępniane do celów edukacyjnych i naukowych w czytelni naukowej Ośrodku KARTA oraz na jego stronie internetowej www.karta.org.pl, stopniowo także na stronie fotohistoria.pl w części poświęconej IPiMS. (PAP)
akn/ ls/ gma/