II wojna światowa

27.07.2019

Ziemia z prochami Henryka Zygalskiego trafi do Panteonu Narodowego

Henryk Zygalski. Źródło: Wikimedia Commons Henryk Zygalski. Źródło: Wikimedia Commons

Ziemia z krematorium w Chichester, gdzie rozsypane były prochy polskiego matematyka Henryka Zygalskiego, została w Londynie przekazana do Panteonu Narodowego w Krakowie. To uhonorowanie roli polskich kryptologów podczas drugiej wojny światowej.

Decyzją kapituły Panteonu, w jednym sarkofagu krypcie Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie znajdzie się ziemia z miejsc spoczynku trzech najważniejszych kryptologów odpowiedzialnych za przełomowe odkrycia dotyczące niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma: Henryka Zygalskiego, a także Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego.

CZYTAJ TAKŻE

W kameralnej piątkowej uroczystości w ambasadzie RP w Londynie wzięli udział m.in. krewni Zygalskiego, dr Jeremy Russell i Maria Bryschak, a także bratanek brytyjskiego matematyka Alana Turinga, który kontynuował pracę Polaków, sir Dermot Turing i przedstawicielka Panteonu Narodowego, Magdalena Ungeheuer.

"Jesteśmy dumni i zaszczyceni, że Henryk został uhonorowany w ten sposób" - powiedział w rozmowie z PAP Russell, dodając, że "cieszy się, że uroczystość miała nieformalny charakter".

Jak tłumaczył, "Henryk nie lubił nigdy nadmiernego zamieszania, ale (...) patrząc z góry na nas byłby na pewno skrycie zachwycony i dumny".

Russell, który z powodu ograniczeń dot. tajemnic państwowych, o roli Zygalskiego w czasie drugiej wojny światowej dowiedział się w pełni dopiero po jego śmierci, podkreślił także postęp, jaki wykonano w ostatnich latach w przypominaniu historii polskich kryptologów.

Decyzją kapituły Panteonu, w jednym sarkofagu krypcie Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie znajdzie się ziemia z miejsc spoczynku trzech najważniejszych kryptologów odpowiedzialnych za przełomowe odkrycia dotyczące niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma: Henryka Zygalskiego, a także Mariana Rejewskiego i Jerzego Różyckiego.

"Ani on ani ciocia nigdy nie mówili o jego dokonaniach, a kiedy wreszcie został zwolniony z tajemnicy to już nie był w stanie się z nami komunikować. Żałuję, że nie wiedziałem o tym trochę więcej" - przyznał.

Brytyjczyk podkreślił w tym kontekście znaczenie książki Dermota Turinga "X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy", chwaląc, że "pozwala ona na znacznie lepsze techniczne zrozumienie umiejętności i wiedzy Zygalskiego".

CZYTAJ TAKŻE

Z kolei ambasador RP Arkady Rzegocki zaznaczył w trakcie ceremonii, że "wielki wysiłek polskich matematyków i ich współpraca z Brytyjczykami i Francuzami powinny być ważnym punktem odniesienia dla budowania jeszcze bliższych stosunków między naszymi krajami i inspiracji na przyszłość".

"Im więcej mówimy o naszym wspólnym wysiłku podczas II wojny światowej, tym więcej ludzi się o tym dowie i mam nadzieję, że polski wkład zostanie doceniony tak, jak na to zasługuje" - dodał.

Oficjalna uroczystość złożenia ziemi w sarkofagu w Krakowie odbędzie się na początku września podczas konferencji z okazji stulecia istnienia Polskiego Towarzystwa Matematycznego, której honorowego patronatu udzielił prezydent RP Andrzej Duda.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL