Przedstawiciele władz państwowych oraz środowisk kombatanckich i osób represjonowanych złożyli w piątek wieńce na grobie Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uczcili w ten sposób 30. rocznicę objęcia przez Kaczorowskiego urzędu prezydenta RP.
Podczas ceremonii, w której udział wzięli m.in. członkowie rodziny Ryszarda Kaczorowskiego, wieńce na grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie złożyli: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Senatu Michał Seweryński oraz wiceszef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot. Kwiaty złożyli także: przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Obrony Narodowej, Rady Kombatanckiej przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Ryszard Kaczorowski urodził się w Białymstoku 26 listopada 1919 r. W wieku 14 lat wstąpił do harcerstwa, gdzie udzielał się jako instruktor, drużynowy i opiekun obozów letnich. W 1934 r. rozpoczął też edukację w białostockiej Szkole Handlowej. Tuż przed wybuchem II wojny został zastępcą komendanta białostockiego Pogotowia Harcerskiego, mającego pełnić funkcję pomocniczą w przypadku wojny. Po wejściu Sowietów do miasta współtworzył na jego terenie konspiracyjne struktury Szarych Szeregów m.in. jako hufcowy i komendant chorągwi.
Za tajną działalność 17 czerwca 1940 r. aresztowało go NKWD. Przetrzymywany w Białymstoku i Mińsku po trwającym dwa dni procesie został skazany przez sąd wojskowy na karę śmierci. Po stu dniach uwięzienia w celi śmierci 10 maja 1941 r. sąd Związku Sowieckiego zamienił mu karę na 10 lat łagrów i zesłał na Kołymę. Wypuszczony z obozu po wejściu w życie układu Sikorski-Majski, w marcu 1942 r. zasilił szeregi tworzonej w ZSRS przez gen. Władysława Andersa Armii Polskiej. Walczył w kampanii włoskiej m.in. pod Monte Cassino.
W 1947 r. osiadł w Londynie, gdzie ukończył Szkołę Handlu Zagranicznego. W 1986 r. w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989 r. objął - po Kazimierzu Sabbacie - stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta w grudniu 1990 r. Kaczorowski przekazał na jego ręce insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej. Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ pat/