Europa i świat po II wojnie światowej

14.02.2019

Zmarł David Forden, oficer prowadzący Ryszarda Kuklińskiego

W wieku 88 lat zmarł były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) David Forden, który w latach 1973-1981 był oficerem łącznikowym pułkownika Ryszarda Kuklińskiego - podał dziennik "New York Times".

Forden zmarł we wtorek w Alexandrii w stanie Wirginia. Przyczyną były powikłania związane z chorobą Alzheimera - poinformowała córka zmarłego Sara Gay Forden. 

"NYT" przypomina, że Forden pomagał "wysoko postawionemu polskiemu pułkownikowi w dostarczaniu ważnych tajemnic przez osiem lat w czasie ziemnej wojny, w tym ostrzeżenia, które mogły pomóc w zapobieżeniu sowieckiej inwazji na Polskę".

Mówiący po polsku Forden, pseudonim Daniel, od marca 1973 roku "prowadził" Kuklińskiego z centrali agencji w Langley pod Waszyngtonem. "W latach 1973-1981 nadzorował przepływ tajemnic wojskowych Układu Warszawskiego przekazywanych przez Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika sztabu generalnego Wojska Polskiego i oficera łącznikowego z Moskwą" - dodaje "NYT".

Gazeta przypomina, że płk Kukliński powiadomił Waszyngton, że "Sowieci są gotowi dokonać inwazji na Polskę, tak jak najechali na Czechosłowację w 1968 roku, jeśli Polacy nie zdołają sami powstrzymać narastającego sprzeciwu (przeciwko władzom)" w okresie Solidarności. "Prezydent Jimmy Carter publicznie ostrzegał ich (Sowietów), żeby tego nie robili i wywierał presję dyplomatyczną" - dodał "NYT".

Dziennik wskazuje, że w grudniu 1981 roku płk Kukliński ostrzegł USA, że "polski rząd wkrótce wprowadzi stan wojenny, by zmiażdżyć oddolny ruch dysydencki +Solidarność+. Ostrzeżenie to pozwoliło Waszyngtonowi lepiej ocenić implikacje manewrów wojskowych w Polsce i wokół niej".

"Dzięki Kuklińskiemu dysponowaliśmy informacją i wglądem w celu poznania różnicy między ćwiczeniami wojskowymi a eskalacją działań wojennych" - napisał w zeszłym roku Forden w liście wysłanym z okazji odsłonięcia w Krakowie pomnika płk Kuklińskiego, który zmarł w 2004 roku. (PAP)

cyk/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL