Polska po 1989 roku

21.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

Zmarł dominikanin o. Jan Góra, twórca spotkań młodych Lednica 2000

O. Jan Góra. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk O. Jan Góra. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

W wieku 67 lat zmarł nagle w poniedziałek w Poznaniu dominikanin o. Jan Góra, twórca spotkań młodych Lednica 2000. Informację przekazał PAP rzecznik prasowy Lednicy 2000 Bartłomiej Dobrzyński.

O. Góra zasłabł w poniedziałek w trakcie odprawiania mszy św. Reanimacja nie przyniosła skutku. "Przyczyną śmierci było ustanie akcji serca i obrzęk płuc" - podał Dobrzyński.

Dominikanin, duszpasterz akademicki o. Jan Góra był znany przede wszystkim jako twórca i organizator dorocznych spotkań młodych na Polach Lednickich (Wielkopolskie). W czerwcu tego roku na XIX Spotkaniu Młodych Lednica 2000, pod Bramą-Rybą zgromadziło się ok. 65 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.

O. Jan Góra poprzez kolejne spotkania na Polach Lednickich starał się pogłębiać wiarę i świadomość religijną młodych ludzi. Jak mówił, spotkanie jest "językiem nowej ewangelizacji".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział PAP, że po śmierci ojca Jana Góry "tracimy jednego z największych i najważniejszych duszpasterzy młodzieży naszego czasu".

"Lednica przemawia nie tylko słowem, ale także tańcem i śpiewem (...). To jest coś wspaniałego (...). Bo jeżeli słowa dzisiaj się odbijają od młodzieży, to taniec i śpiew się nie odbija. To jest najmocniejszy język dzisiejszego przekazu" - mówił o. Góra.

Rokrocznie na spotkaniach do młodych zwracał się w specjalnie przygotowanym przesłaniu papież. Do uczestników Lednicy 2000 zwracał się Jan Paweł II, Benedykt XVI i papież Franciszek. Na zakończenie spotkań, na znak wyboru Chrystusa młodzi rokrocznie przechodzą przez stojącą na Polach Lednickich Bramę - Rybę.

Nieodłącznym elementem Lednicy były też podkreślające tematykę kolejnych zgromadzeń "gadżety" - prezenty dla uczestników Lednicy 2000. W kolejnych latach były to m.in. pierścienie, drewniane wiosełka, modlitewniki, czy monety o nominale dwóch i pięciu talentów.

W poniedziałek wieczorem przeor klasztoru Dominikanów w Poznaniu o. Michał Pac poinformował na konferencji prasowej, że w ciągu najbliższych dwóch dni powinien być znany termin uroczystości pogrzebowych o. Góry.

O. Pac nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, jakie będą dalsze losy spotkań młodych na Polach Lednickich.

Redaktor naczelny miesięcznika "W drodze" o. Roman Bielecki podkreślił na konferencji, że o. Jan Góra był doskonale znany zarówno osobom wierzącym, jak i niewierzącym.

"Mówimy o kimś, kto był wielki, kto zostawił po sobie wielkie dzieło i kto żył w sposób niesamowity i charyzmatyczny. Jego wielkość polegała na tym, że on żył Ewangelią. Jego niezwykłość polegała na tym, że gdy mówił do stu tysięcy na Lednicy - porywał sto tysięcy, a jednocześnie był bardzo osobisty dla każdego" - powiedział.

"Śmierć o. Jana Góry jest wielką stratą dla Kościoła, dla ludzi młodych" - powiedział PAP na wieść o śmierci duchownego prymas Polski abp Wojciech Polak. Dodał. że o. Góra miał swoje wielkie plany, o których opowiadał mu 12 grudnia podczas spotkania opłatkowego z młodzieżą lednicką. "Prosił mnie, abym 4 czerwca 2016 r. na Polach Lednickich otworzył Bramę Miłosierdzia. Nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że to będzie nasze ostatnie spotkanie. Ale pozostawiony przez o. Górę testament spełnię" - zapewnił w rozmowie z PAP prymas Polski.

Podkreślił jednocześnie, że podczas spotkania opłatkowego o. Góra wygłosił swoisty manifest, w którym mówił o wielkiej miłości do Pana Jezusa i do Kościoła. "On naprawdę czuł ludzi młodych oraz ich potrzeby, potrafił ludzi młodych przyciągać i zapalać" - dodał prymas.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki powiedział PAP, że po śmierci ojca Jana Góry "tracimy jednego z największych i najważniejszych duszpasterzy młodzieży naszego czasu".

Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. Był duszpasterzem akademickim, rekolekcjonistą, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Twórca Domu Jana Pawła II nad Lednicą. Był też autorem kilkunastu książek i licznych felietonów.

W 1966 roku wstąpił do zakonu dominikanów. Studiował w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Ojców Dominikanów w Krakowie, gdzie w 1972 roku złożył śluby wieczyste, a w 1974 roku przyjął święceni kapłańskie. W 1981 roku uzyskał tytuł doktora teologii. Był duszpasterzem młodzieży szkół średnich w Poznaniu, potem duszpasterzem akademickim.

W 1997 roku po raz pierwszy zaprosił młodzież na Lednicę koło Gniezna. Każdego roku w spotkaniach młodych Lednica 2000 uczestniczyło od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przez 19 lat istnienia Spotkania Młodych zgromadziły nad Polach Lednickich ponad 1,8 mln uczestników.

W 2003 roku o. Góra został uhonorowany Nagrodą Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania, w 2007 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Był twórcą słów pieśni "Abba Ojcze" na Światowe Dni Młodzieży w 1991 r . (PAP)

ajw/ skz/ rpo/ ura/ mmu/ gma/ sto/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL