Polskie Państwo Podziemne

10.05.2013 aktualizacja 14.07.2016

Zmarł historyk Cezary Chlebowski

Cezary Chlebowski. Fot. PAP/A. Urbanek Cezary Chlebowski. Fot. PAP/A. Urbanek

W wieku 85 lat zmarł Cezary Chlebowski, żołnierz AK, pisarz i publicysta, historyk, autor takich książek jak "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", "Wachlarz", "Bez pokory". Cezary Chlebowski urodził sie 15 lutego 1928 roku w Grodźcu, obecnie dzielnicy Będzina w Zagłębiu Dąbrowskim. Jeszcze jako uczeń szkoły powszechnej związał się z harcerstwem, po wybuchu wojny kontynuował naukę na tajnych kompletach.

Podczas okupacji Chlebowski pracował m.in. jako robotnik leśny. Na początku 1944 roku wstąpił do AK i uczestniczył w redagowaniu biuletynu zawierającego informacje z nasłuchu radiowego oraz kolportował miejscową podziemną gazetkę, działał też w podziemnym harcerstwie. Po wojnie ukończył kurs instruktorski, w 1948 roku Chlebowski został jednak usunięty za poglądy polityczne z harcerstwa, które przechodziło właśnie proces reformy w duchu PRL.

W kwietniu 1947 r. Cezary Chlebowski ujawnił się przed komisją likwidacyjną przy byłym Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Katowicach, gdzie stwierdził, że należał do organizacji niepodległościowej pod dowództwem „Tymoszuka” na terenie powiatu Biała Podlaska i do organizacji AK „Jędrusie” na terenie powiatu sandomierskiego. Chlebowski był kilkakrotnie przesłuchiwany przez UB, próbowano też zwerbować go do współpracy, na co jednak się nie zgodził.

Chlebowski w 1969 r. ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1980 roku na Wydziale Historycznym tej samej uczelni zrobił doktorat na podstawie pracy „Monografia Organizacji Dywersyjnej AK poza wschodnimi granicami Polski w okresie wrzesień 1941 – marzec 1943”. Praca ta została uznana przez Radio Wolna Europa za jeden z bestsellerów 1983 roku, otrzymała nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka w 1983. Fundacja Fulbrighta w USA przyznała autorowi za tę pozycję nagrodę w postaci kilkumiesięcznego pobytu w USA. Książka "Wachlarz” oparta na tym doktoracie została wydana w sumie w ponadstutysięcznym nakładzie.

W latach 1950–1970 Chlebowski zmieniał pracę 27 razy, było to przeważnie wynikiem niechętnego stosunku władz PRL do jego osoby. Pracował m.in. w Banku Handlowym, redakcjach "Sportu", „Expressu Wieczornego” i „Kulis”, PZU, Komitecie Organizacyjnym Wyścigu Pokoju. W 1971 roku znalazł zatrudnienie jako sekretarz redakcji miesięcznika „Widnokręgi” – organu Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju, a od 1995 roku był publicystą w „Tygodnika Solidarność”.

Jako dziennikarz Chlebowski zajmował się tematyką sportową (przede wszystkim pisał o narciarstwie) i kombatancką. Opublikował tez kilkanaście książek m.in. "Nocne szlaki" (1964) - opowieści o tatrzańskich kurierach podczas okupacji, "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" (1968) - dokumentalną relację z działań zgrupowania AK dowodzonego przez Jana Piwnika "Ponurego", "Pokaż zęby" (1981) - autobiograficzną opowieść o latach okupacji, dwutomową autobiografia "Bez pokory" (1997), pracę „Ponury - major Jan Piwnik 1912-1944" (2005).

Nakłady książek Cezarego Chlebowskiego przekroczyły łącznie milion egzemplarzy, cieszyły się ogromną popularnością.

Cezary Chlebowski zmarł w czwartek w Warszawie. (PAP)

aszw/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL