Jan Gajewski, jeden z przywódców podziemnej „Solidarności” i zasłużony działacz związku na Podbeskidziu, zmarł w Bielsku-Białej w wieku 71 lat – poinformowały w czwartek służby prasowe podbeskidzkiego regionu NSZZ „Solidarność”.
Gajewski urodził się w 1943 r. w Lidzbarku. W Bielsku-Białej zamieszkał w 1959 r. Pracował jako listonosz, a później w Zakładach Tłuszczowych, Wytwórni Sprzętu Mechanicznego, która przekształciła się w Fabrykę Samochodów Małolitrażowych, Bielskiej Fabryce Szczotek „Befaszczot”. Od 1983 r. był instruktorem nauki jazdy, a następnie przez wiele lat egzaminatorem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej.
We wrześniu 1980 r. wstąpił do NSZZ „Solidarność" w bielskim zakładzie FSM. Od marca do czerwca 1982 r. był internowany w ośrodku w Nowym Łupkowie. W latach 1982-89 był współpracownikiem podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej "Trzeci Szereg" związku.
Gajewski uczestniczył m.in. w druku i kolportażu pism oraz ulotek, a także organizacji manifestacji. Był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1984 do 1990 r. był zaprzysiężonym członkiem podziemnej organizacji "Solidarność Walcząca". W 1988 r. wszedł w skład jawnej Regionalnej Komisji Organizacyjnej związku na Podbeskidziu.
Po 1989 r. działał w „Solidarności”. Bielszczanie dwukrotnie powierzyli mu mandat radnego. Angażował się też w działalność polityczną. Należał m.in. do Partii Wolności, założonej przez lidera dawnej „Solidarności Walczącej” Kornela Morawieckiego, a także do Ruchu Odbudowy Polski.
Jan Gajewski za swą działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Otrzymał także tytuł „Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności".
Zmarły spocznie w piątek na cmentarzu na Leszczynach w Bielsku-Białej. (PAP)
szf/ gma/