Solidarność

30.07.2015 aktualizacja 14.07.2016

Zmarł Jan Gajewski, legenda podziemnej „Solidarności” na Podbeskidziu

Jan Gajewski, jeden z przywódców podziemnej „Solidarności” i zasłużony działacz związku na Podbeskidziu, zmarł w Bielsku-Białej w wieku 71 lat – poinformowały w czwartek służby prasowe podbeskidzkiego regionu NSZZ „Solidarność”.

Gajewski urodził się w 1943 r. w Lidzbarku. W Bielsku-Białej zamieszkał w 1959 r. Pracował jako listonosz, a później w Zakładach Tłuszczowych, Wytwórni Sprzętu Mechanicznego, która przekształciła się w Fabrykę Samochodów Małolitrażowych, Bielskiej Fabryce Szczotek „Befaszczot”. Od 1983 r. był instruktorem nauki jazdy, a następnie przez wiele lat egzaminatorem w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej.

We wrześniu 1980 r. wstąpił do NSZZ „Solidarność" w bielskim zakładzie FSM. Od marca do czerwca 1982 r. był internowany w ośrodku w Nowym Łupkowie. W latach 1982-89 był współpracownikiem podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej "Trzeci Szereg" związku.

Gajewski uczestniczył m.in. w druku i kolportażu pism oraz ulotek, a także organizacji manifestacji. Był wielokrotnie zatrzymywany. Od 1984 do 1990 r. był zaprzysiężonym członkiem podziemnej organizacji "Solidarność Walcząca". W 1988 r. wszedł w skład jawnej Regionalnej Komisji Organizacyjnej związku na Podbeskidziu.

Po 1989 r. działał w „Solidarności”. Bielszczanie dwukrotnie powierzyli mu mandat radnego. Angażował się też w działalność polityczną. Należał m.in. do Partii Wolności, założonej przez lidera dawnej „Solidarności Walczącej” Kornela Morawieckiego, a także do Ruchu Odbudowy Polski.

Jan Gajewski za swą działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. Otrzymał także tytuł „Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności".

Zmarły spocznie w piątek na cmentarzu na Leszczynach w Bielsku-Białej. (PAP)

szf/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL