Solidarność

13.09.2019

Zmarł Janusz Bargieł, działacz podziemnej Solidarności z Bielska-Białej

Janusz Bargieł. Źródło: IPN Janusz Bargieł. Źródło: IPN

Janusz Bargieł, jeden z najważniejszych działaczy podziemnej Solidarności w Bielsku-Białej, zmarł w czwartek – poinformował katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Miał 68 lat.

Urodził się 25 października 1951 r. w Bielsku-Białej. W 1975 r. ukończył wydział prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 1980 r. pracował początkowo w bielskim Państwowym Technikum Ogrodniczym, a potem jako specjalista ds. obsługi prawnej w Wojewódzkiej Usługowej Spółdzielni Pracy.

CZYTAJ TAKŻE

„Janusz Bargieł w 1981 r. pracował w podbeskidzkim zarządzie regionu NSZZ Solidarność jako prawnik. Był też redaktorem pisma Wszechnicy Związkowej pt. +Moim Zdaniem+. Po wprowadzeniu stanu wojennego był najdłużej internowanym działaczem związkowym z Podbeskidzia. Zatrzymany został 13 grudnia 1981 r. W ośrodkach odosobnienia w Jastrzębiu-Szerokiej, Nowym Łupkowie, Rzeszowie i Kielcach przebywał do 23 grudnia 1982 r.” – podał IPN.

Po wyjściu na wolność był redaktorem i wydawcą podziemnych pism „Bez knebla” i „Antidotum” oraz współpracownikiem biuletynów „Solidarność Podbeskidzia”, „Agencja Informacyjna S” oraz „KAT Krajowa Agencja Terenowa”.

Janusz Bargieł był inwigilowany i zatrzymywany przez SB, a w jego domu w Wilkowicach wielokrotnie przeprowadzano rewizje. 24 maja 1983 r. został ukarany przez kolegium ds. wykroczeń przy prezydencie Bielska-Białej miesięcznym aresztem za ułożenie kwietnego krzyża przy kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. 1 września 1985 r. pod zarzutem kolportażu wydawnictw podziemnych został aresztowany, a następnie skazany przez sąd rejonowy w Bielsku-Białej na rok pozbawienia wolności.

CZYTAJ TAKŻE

W latach 1987–1989 był przedstawicielem Komisji Interwencji i Praworządności podbeskidzkiej Solidarności. Udzielał bezpłatnych porad prawnych represjonowanym działaczom związkowym.

Za podziemną działalność Janusz Bargieł został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Solidarności Podbeskidzia” oraz odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

„Biogram Janusza Bargieła został opublikowany w trzecim tomie +Encyklopedii Solidarności+. Egzemplarz tego wydawnictwa miał odebrać podczas uroczystej promocji, zorganizowanej 10 września br. przez katowicki oddział IPN. Wówczas przebywał już w szpitalu. Zmarł dwa dni później” – podał IPN.

Janusz Bargieł spocznie we wtorek na cmentarzu parafii św. Barbary w bielskiej dzielnicy Mikuszowice Krakowskie. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL