Auschwitz

20.09.2019

Zmarł Marko Feingold, najstarszy w Austrii b. więzień Auschwitz

Marko Max Feingold. Fot. PAP/EPA Marko Max Feingold. Fot. PAP/EPA

W wieku 106 lat zmarł w czwartek Marko Max Feingold, najstarszy w Austrii były więzień niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, prezes wspólnoty żydowskiej w Salzburgu – podaje w piątek dziennik „Kurier”.

Urodzony 28 maja 1913 roku na Słowacji, Feingold mieszkał od dzieciństwa w Wiedniu, gdzie ukończył szkołę.

CZYTAJ TAKŻE

Po Anschlussie dokonanym przez Hitlera, uciekł do Pragi, gdzie został w maju 1939 roku aresztowany przez gestapo. Przeszedł kolejno przez kilka obozów koncentracyjnych. Zdołał przeżyć najpierw Auschwitz, a następnie przeszedł w Niemczech przez obozy w Neuengamme, Dachau i Buchenwaldzie, z którego uwolnili go w kwietniu 1945 roku żołnierze amerykańscy.

Ocalał jako jedyny z całej rodziny.

Po przejściu na emeryturę w 1977 roku Feingold odwiedził setki szkół, aby opowiadać młodzieży o swych dramatycznych doświadczeniach i zbrodniach faszyzmu.

Brał również czynny udział w dialogu międzyreligijnym.

Państwo austriackie w uznaniu jego męstwa i zasług nagrodziło Feingolda wieloma wysokimi odznaczeniami.(PAP)

ik/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL