Powstanie Warszawskie

18.11.2018 aktualizacja 19.11.2018

Zmarł powstaniec warszawski Andrzej Wiczyński ps. Antek

Andrzej Wiczyński ps. Antek. Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego Andrzej Wiczyński ps. Antek. Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

W wieku 92 lat zmarł powstaniec warszawski dr Andrzej Wiczyński ps. Antek - poinformowało w niedzielę Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas powstania walczył na Żoliborzu, po zrywie w stolicy trafił do niemieckiej niewoli.

"Z przykrością informujemy, że w wieku 92 lat odszedł dr Andrzej Wiczyński ps. Antek, plutonowy podchorąży, w czasie Powstania na Żoliborzu w II Obwodzie +Żywiciel+ Warszawskiego Okręgu AK - zgrupowanie +Żyrafa II+ - pluton osłony sztabu 227, wystawiony przez +Bojowe Szkoły+ Szarych Szeregów (+Szczury Kanałowe+). Od 17 sierpnia 1944 był dowódcą plutonu" - przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego na swoim profilu na Facebooku.

Muzeum na swojej stronie internetowej podało, że Andrzej Wiczyński po powstaniu trafił do niemieckiej niewoli. Był jeńcem Stalagu XI A Altengrabow, następnie został przeniesiony do obozu XI A Gross Lubars.

Wiczyński mówił o swoich doświadczeniach z czasów wojny i powstaniu w wywiadzie dla Archiwum Historii Mówionej opublikowanym na stronie Muzeum.

"Parę razy zadawano mi pytanie, czy uważam, że Powstanie było słuszne? Spotykam się z tym. Z perspektywy uczestnika Powstania Warszawskiego powiem tak: Powstanie było błędem z punktu widzenia wojskowego. To był katastrofalny błąd. Wojskowo było nieprzygotowane i to była kompromitacja dowództwa Armii Krajowej odpowiedzialnej za tę historię. Z punktu widzenia społecznego i tego, że byliśmy w potwornej niewoli niemieckiej i byliśmy doprowadzeni do ostateczności – to była konieczność. Już tego zrywu nie dałoby się odłożyć. Czyli nie można było powstrzymać ludności od Powstania, ale można było Powstanie inaczej przygotować" - mówił Wiczyński. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL