Polacy na frontach II wojny światowej

09.12.2019

Zmarł sierżant Czesław Krupa, radiotelegrafista z dywizjonu 305

W wieku 98 lat w miejscowości Southwell zmarł sierżant Czesław Krupa, radiotelegrafista we wchodzącym w skład Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii dywizjonie bombowym 305 - podał w poniedziałek portal British Poles.

305 Dywizjon Bombowy Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego został sformowany w 1940 r., zaś gotowość bojową osiągnął w kwietniu 1941 r. Od tego czasu aż do końca wojny dywizjon uczestniczył w akcjach bojowych nad Niemcami i okupowaną Europą.

W nocy z 28 na 29 marca marca 1942 roku samolot Wellington II SM-N (W5567) z Krupą na pokładzie wziął udział w pierwszym w ogóle nalocie dywanowym RAF, który spustoszył śródmieście nadbałtyckiej Lubeki. W rejonie celu bombowiec zestrzeliła artyleria przeciwlotnicza, ale cała jego sześcioosobowa załoga ocalała i znalazła się w niewoli. Pełniący funkcję nawigatora samolotu porucznik Kazimierz Pawluk został zamordowany przez Niemców 25 marca 1944 roku w ramach represji wobec pojmanych uczestników słynnej zbiorowej ucieczki z obozu jenieckiego Stalag Luft 3 w Żaganiu.

Krupa po zakończeniu II wojny światowej pozostał w Wielkiej Brytanii. Zmarł 19 listopada tego roku, zaś jego pogrzeb odbędzie się we wtorek w Southwell w hrabstwie Nottinghamshire.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ dmi/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL