Sport w PRL

28.01.2018 aktualizacja 29.01.2018

Zmarł wybitny trener piłki ręcznej Edward Surdyka

W Krakowie w wieku 87 lat zmarł wybitny trener piłki ręcznej, twórca największych sukcesów żeńskiej drużyny Cracovii oraz selekcjoner kobiecej reprezentacji Polski w latach 1960-1965.

Urodzony 24 marca 1930 roku w Krakowie Surdyka był koszykarzem Cracovii i piłkarzem ręcznym TS Krowodrze. Ukończył krakowską Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. Przez wiele lat był trenerem żeńskiej drużyny Cracovii, z którą wywalczył 10 tytułów mistrza Polski i awans do ćwierćfinału Pucharu Europy. Wychował wiele znakomitych zawodniczek. Był też trenerem męskiej drużyny Wawelu Kraków.

Przez blisko 20 lat (1976-1995) kierował Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Krakowskiej. Za swoje dokonania został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Diamentową Odznaką Związku Piłki Ręcznej w Polsce. (PAP)

gw/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL