Powstanie Warszawskie

28.08.2019

 Zmarła Alina Kłos „Dąbrówka” - łączniczka w Powstaniu Warszawskim

We wtorek w Poznaniu w wieku 99 lat zmarła Alina Kłos „Dąbrówka”, łączniczka w Powstaniu Warszawskim. Informację potwierdziła w środę PAP rodzina.

Jak poinformowała PAP rodzina zmarłej, uroczystości pogrzebowe zostały zaplanowane na sobotę w Gnieźnie.

Alina Kłos z domu Norejko urodziła się w 1920 roku w Rostowie nad Donem. Przed wojną mieszkała w Wiśniewie koło Warszawy, potem w Warszawie. Po wybuchu wojny, chroniąc się przed wywozem do Niemiec, trafiła do pracy w fabryce amunicji w Starachowicach. Tam wstąpiła do Armii Krajowej - została zaprzysiężona w styczniu 1941 roku. Latem 1944 roku pojechała do Warszawy do rodziny, tam zaskoczyło ją Powstanie Warszawskie, została łączniczką w oddziale "Mateusza".

Od lat 80 ub. wieku Alina Kłos wraz z mężem mieszkała w Gnieźnie. Była inicjatorką licznych działań o charakterze patriotycznym, udzielała się też w lokalnym Caritas. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL