Sport w PRL

23.06.2018

Zmarła brązowa medalistka igrzysk w Meksyku w siatkówce Halina Aszkiełowicz

W wieku 71 lat zmarła brązowa medalistka olimpijska z Meksyku Halina Aszkiełowicz-Wojno - poinformował Polski Związek Piłki Siatkowej. Była reprezentantka kraju, która występowała na pozycji środkowej, miała też w dorobku dwa medale mistrzostw Europy.

W 1967 roku wraz z drużyną narodową sięgnęła po srebrny medal czempionatu Starego Kontynentu, a cztery lata później stanęła na najniższym stopniu podium w tej imprezie. W edycji z 1971 roku wystąpiła w reprezentacji razem z młodszą siostrą Celiną.

W seniorskiej reprezentacji Polski zadebiutowała 7 sierpnia 1965 roku w towarzyskim meczu z Czechosłowacją. Ostatnie spotkanie w narodowych barwach rozegrała 4 października 1973 roku w sparingu z Meksykiem. Łącznie w kadrze wystąpiła w 177 pojedynkach, w tym 138 oficjalnych.

Jej pierwszym klubem byli Czarni Słupsk. Następnie przeniosła się do WKS Słupsk, Polonii Świdnica i Odry Wrocław. W latach 1978-1980 była zawodniczką włoskich zespołów Salora Bergamo i Volley Potentino.

W Polonii występowała z dwiema młodszymi siostrami - Celiną i Teresą. (PAP)

an/ cegl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL