Na cmentarzu parafialnym w podolsztyńskim Gutkowie odbył się w piątek pogrzeb zmarłej w wieku 97 lat Marii Kensbok, polskiej działaczki narodowej na przedwojennej Warmii, zasłużonej dla tego regionu instruktorki harcerskiej i przedszkolanki.
Według autora książek o regionalnej historii dr. Jana Chłosty, odeszła jedna z ostatnich działaczek ruchu polskiego na Warmii przed 1939 rokiem. Maria Kensbok zmarła 16 grudnia 2013 roku.
Urodzona w lutym 1917 roku w Purdzie Wielkiej Maria Kensbok była rodowitą Warmiaczką. Wychowała się w rodzinie chłopskiej, kultywującej patriotyczne tradycje i zaangażowanej w działalność mniejszości polskiej w Prusach Wschodnich. Od 1934 roku należała do Związku Polaków w Niemczech. Brała udział w berlińskim kongresie tej organizacji, na którym uchwalono słynne "Pięć prawd Polaka", ideową podstawę działalności ruchu polonijnego.
Od 1935 roku prowadziła polskie przedszkole w Skajbotach, prowadziła też świetlicę i bibliotekę w miejscowej szkole dla polskich dzieci. Była instruktorką w Hufcu Wschodniopruskim Związku Harcerstwa Polskiego.
Na miesiąc przed wybuchem II wojny św. z powodu zagrożenia aresztowaniem i nasilających się antypolskich ataków musiała uciekać z rodzinnej wsi. Ukrywała się w okolicach Barczewa, gdzie pracowała jako pomoc domowa. Po wojnie zorganizowała w Purdzie szkołę, w której uczyła warmińskie dzieci języka polskiego.
Od 1948 roku przez 24 lata była kierowniczką przedszkola w Gutkowie, w 1972 roku przeszła na emeryturę. Wspierała akcje mające na celu zachowanie warmińskiego folkloru. Ostatnie lata życia spędziła w Domu Pomocy Społecznej Kombatant w Olsztynie.
Maria Kensbok była odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Rodła.
(PAP)
mbo/ as/