Z okazji święta Objawienia Pańskiego -Trzech Króli – Komisja Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej złożyła wszystkim mieszkańcom Polski życzenia pokoju i radości.
Święto Objawienia Pańskiego to najstarsze chrześcijańskie święto związane z tajemnicą wcielenia Syna Bożego.
"Jezus Chrystus, Syn Boży, pokonuje granicę nieba i przychodzi do całego świata. Objawia się jako Zbawiciel niezależnie od naszych podziałów i daje nam moc, abyśmy mogli przekraczać nasze bariery" – podkreślili autorzy życzeń przekazanych PAP w czwartek.
Życzenia zostały podpisane przez przewodniczącego Zespołu KEP biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej biskupa Jerzego Samca.
Nawiązali w nich do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2018 roku (18-25 stycznia), którego hasłem będą słowa zaczerpnięte z Księgi Wyjścia słowa pieśni Mojżesza: "Prawica Twoja wsławiła się mocą".
"Naród wybrany Starego Testamentu doświadczył Bożej mocy, gdy w cudowny sposób wyszedł z niewoli i przeszedł bezpiecznie Morze Czerwone, unikając pościgu armii faraona. Niech radosne uwielbienie Bożej mocy stanie się rzeczywistością także dzisiaj, w naszej ojczyźnie, która przed stu laty doświadczyła odrodzenia po wielu latach niewoli. Bóg, który przyszedł na świat w Betlejem jako niemowlę – wydałoby się słabe i narażone na niebezpieczeństwa – pozostaje Bogiem, który ciągle objawia swoją wielkość. Czynił to wielokrotnie w przeszłości i czyni to także dzisiaj. Takiego doświadczenia opieki Pańskiej życzymy wszystkim dzieciom Boga" – podkreślono.
Autorzy życzeń jednocześnie wezwali wierzących w moc Syna Bożego, który objawił się wszystkim narodom "do usilnej modlitwy za wszystkie Kościoły i wszystkich wierzących, aby dali się prowadzić Bożą ręką".
Zaprosili też do udziału w nabożeństwach organizowanych w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. "Niech będzie to czas wspólnej modlitwy także za naszą ojczyznę w rozpoczynającym się jubileuszowym roku odzyskania niepodległości: +Podnieś rękę, Boże Dziecię, błogosław Ojczyźnie miłej+"
Podczas Tygodnia chrześcijanie różnych wyznań spotkają się, by wspólnie modlić się o jedność, poznawać się wzajemnie i rozmawiać. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu w Kościele katolickim – a po jego zakończeniu odbywa się Dzień Islamu.
Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX w. Papież Leon XIII w 1897 r. w encyklice "Satis cognitum" zarządził, aby w tej intencji modlono się co roku przez 9 dni pomiędzy uroczystością Wniebowstąpienia a Niedzielą Pięćdziesiątnicy.
Zaproponowany w 1908 r. przez ks. Paula Wattsona Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest obchodzony zawsze w styczniu, między 18 stycznia – dniem niegdyś wspominającym św. Piotra, a 25 stycznia – dniem upamiętniającym św. Pawła – dwóch głównych apostołów, którzy charakteryzują dwa prądy chrześcijaństwa: katolicyzm i ewangelizm.
Dzień Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie: świętem Objawienia Boga światu po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu złożyli Dzieciątku Jezus. Pierwsi chrześcijanie w tym właśnie dniu świętowali Boże Narodzenie. (PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ malk/