Znany artysta grafik Andrzej Pągowski zaprojektował plakaty do nowego filmu Jerzego Hoffmana „1920 Bitwa Warszawska”. Obraz, zrealizowany w technologii 3D, trafi do polskich kin 30 września.
Pągowski jest autorem trzech plakatów anonsujących ten film. Na dwóch przedstawił wizerunki Nataszy Urbańskiej i Borysa Szyca w filmowych kostiumach. Aktorzy ci zagrali w „1920 Bitwie Warszawskiej” głównych bohaterów. Na plakacie trzecim publiczność zobaczy gwiazdę bolszewicką, przebitą lancą ułańską XV Pułku Ułanów z biało-czerwonym proporczykiem.
Wszystkie trzy są plakatami graficznymi, co stanowi nawiązanie do najpiękniejszych tradycji polskiego plakatu filmowego - poinformowała PAP w środę firma Big Bang PR, która reprezentuje dystrybutora nowego obrazu Hoffmana, firmę Forum Film.
„To pierwsza polska produkcja od lat, w której zdecydowano się na użycie plakatów utrzymanych w stylu, do jakiego przyzwyczajone są galerie czy muzea plakatu” – powiedział o filmie Pągowski. Jak wspominał, ideę plakatu graficznego udało się przeforsować dzięki pozytywnemu nastawieniu producenta, reżysera i dystrybutora.
Pągowski za skandaliczne uważa to, że „polskie filmy po roku 1989 są pozbawione plakatów graficznych”. Jego zdaniem, „dzisiejsze plakaty fotosowe nie mają +drugiego życia+ i są produktem jednorazowego użytku”.
„Podczas podróży po świecie bywam pytany, czy po roku 1990 nie robi się już w Polsce filmów, bo na wystawach polski plakat filmowy kończy się mniej więcej na tej dacie. A przecież po roku 1989 społeczeństwo bez problemu czytało między wierszami, rozumiało symbolikę. Plakaty graficzne powinno się wydawać choćby w niewielkim nakładzie, aby mogły potem funkcjonować w drugim obiegu kultury, nawet po wielu latach” – powiedział Pągowski.
Przyznał, że obecnie twórcom filmowych plakatów "ogromnie trudno jest +mówić+ symbolami, bo zwykle słyszy się odpowiedź +nikt tego nie kupi+”, a grafik często poddany jest wielkim naciskom ze strony zamawiających. "Jest wielka grupa zdolnych ludzi, którzy z powodu takiej presji nie mogą tworzyć tak, jakby chcieli” – zwrócił uwagę Pągowski.
W przypadku filmu Hoffmana inspiracją dla Andrzeja Pągowskiego były polskie plakaty agitacyjne, polityczne z 1920 roku. „Ówczesne projekty były bardzo dobre graficznie i świetnie skomponowane emocjonalnie. Wykorzystywano w nich połączenie mocnego koloru z przejmującym obrazem” – przypomniał grafik.
Główni bohaterowie "1920 Bitwy Warszawskiej" to tancerka z warszawskiego teatru kabaretowego, Ola (Natasza Urbańska) i ułan o imieniu Jan (Borys Szyc). Łączy ich miłość i zaangażowanie w bitwę z bolszewikami. W obsadzie filmu są też m.in.: Daniel Olbrychski (jako Józef Piłsudski), Bogusław Linda, Aleksander Domogarow, Wiktor Zborowski, Wojciech Pszoniak.
Zdjęcia – autorstwa wybitnego operatora Sławomira Idziaka - realizowano m.in. na terenie Twierdzy Modlin, w Komarowie koło Węgrowa i na poligonach pod Warszawą. Scenariusz "Bitwy..." napisał Jerzy Hoffman razem z Jarosławem Sokołem. Scenografię przygotował Andrzej Haliński. Za kostiumy odpowiadali Magdalena Tesławska i Andrzej Szenajch, a za charakteryzację - Mira Wojtczak i Liliana Gałązka.
„1920 Bitwa Warszawska” jest pierwszą polską produkcją fabularną zrealizowaną w technologii 3D. (PAP)
jp/ ls/