22.08.2011 aktualizacja 19.07.2016

Będą kolejne edycje festiwalu Transatlantyk

Władze Poznania i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk Jan A.P. Kaczmarek zadeklarowali w poniedziałek, że będą kolejne edycje festiwalu. Jednym z bohaterów następnych odsłon imprezy ma być Ignacy Jan Paderewski. Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, który zorganizowano na początku lipca w Poznaniu przyciągnęła ponad 36 tys. uczestników projekcji filmowych, koncertów i warsztatów.

„Chciałbym podczas kolejnej edycji festiwalu wręczyć nagrodę im. Paderewskiego, który w swoim czasie był znanym na całym świecie kompozytorem, i którego pamięć należy przywrócić. Nie bez znaczenia jest też fakt związków Paderewskiego z Poznaniem” – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej Jan A.P. Kaczmarek.

Przyjazd Paderewskiego do Poznania w 1918 roku był bezpośrednią przyczyną wybuchu zakończonego sukcesem Powstania Wielkopolskiego.

Nagrodą będzie przyznawana za całokształt działalności uznanej osobistości ze świata filmu i muzyki.

Podsumowując festiwal Kaczmarek uznał go za sukces. „Śmiało mogę powiedzieć, że odnieśliśmy sukces. Także odbiór festiwalu w świecie był pozytywny, dlatego liczę na dalszą współpracę miasta w jego tworzeniu” – powiedział.

”Jest wola współpracy, a to jest najważniejsze. Teraz czekają nas najtrudniejsze negocjacje na temat finansów, ale chcemy, aby festiwal był kontynuowany” – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Poznania, Ryszard Grobelny.

Po zakończeniu I edycji festiwalu Jan A.P. Kaczmarek powiedział, że marzy mu się budżet w wysokości 13 milionów złotych, w 2011 roku wynosił on kilka milionów.

„Wtedy mówiłem o marzeniach, aby obie nogi festiwalu były jednakowo silne to powinniśmy zaprosić do Poznania znaną orkiestrę symfoniczną czy też zamówić u znanych kompozytorów utwory dedykowane festiwalowi, co podnosi prestiż wydarzenia” – powiedział Kaczmarek.

W ramach Transatlantyku odbyło się 300 pokazów filmowych, wyemitowano ponad 170 filmów, w tym 40 polskich premier, odbyło się także 14 koncertów. Festiwal był podzielony na ponad 20 sekcji. Wśród festiwalowych gości byli m.in. nagrodzony Oscarem reżyser Zbigniew Rybczyński i nominowany do tej nagrody amerykański aktor James Cromwell. (PAP)

kpr/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL