2011-05-08 (PAP) - Słowacki film "Arsy-Versy" w reżyserii Miroslava Remo wygrał zakończony w niedzielę w Gdańsku 9. międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych Gdańsk DocFilm. Wyróżnienia otrzymały też filmy "Deklaracja nieśmiertelności" oraz "Letters from the desert". W rozpoczętym w środę festiwalu Gdańsk DocFilm Festival wzięło udział 36 (wybranych spośród 230) filmów nadesłanych z całego świata.
Ogłoszenie werdyktu jury nastąpiło w niedzielę wieczorem na gali w gdańskim kinie Neptun, gdzie również wyświetlano wszystkie filmy biorące udział w konkursie.
Jak poinformowała rzecznik prasowy festiwalu DocFilm, Diana Dziworska, jury pod przewodnictwem Jeana-Gabriela Periot uznało za najlepszy wyprodukowany na Słowacji obraz "Arsy-Versy" w reżyserii Miroslava Remo. Laureat otrzymał statuetkę Brama Wolności i nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska.
"Arsy-Versy" opowiada o 40-letnim mężczyźnie zafascynowanym filmowaniem i fotografowaniem w nietypowy sposób niecodziennych obiektów (np. nietoperzy). Powstały w 2009 roku 23-minutowy obraz był już wielokrotnie nagradzany. W 2009 roku zdobył m.in. nagrodę specjalną jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Uppsali. W tym samym roku został też uznany za najlepszy film dokumentalny związany z naturą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Nowym Jorku.
Jury 9.Gdańsk DocFilm Festival przyznało też dwa wyróżnienia. Zdobyły je filmy "Deklaracja nieśmiertelności" Marcina Koszałki oraz "Letters from the desert" w reżyserii Michela Occhipinti.
Nagrodę specjalną - statuetkę Bramę Wolności otrzymała Alexis Krasilovsky "za pełną wrażliwości solidarność ze wszystkimi ludźmi bez względu na płeć". Identyczne wyróżnienie przyznano też reżyserowi Antoniemu Krazue "za artystyczny upór w dążeniu do prawdy" oraz producentowi Kazimierzowi Beer "za wiarę w kino jako obraz prawdy wolności i godności człowieka". Są oni m.in. twórcami filmu "Czarny Czwartek".
Głównym tematem odbywającego się w Gdańsku DocFilm Festival była praca w różnych jej aspektach. Jak informowała Dziworska, filmy zakwalifikowane na festiwal pokazywały pracę zarówno jako konieczność niezbędną, by utrzymać siebie i rodzinę, ale też pracę, która jest pasją, przyjemnością i możliwością samorealizacji.
W tym roku konkursowe produkcje oceniało trzyosobowe jury, któremu przewodniczył francuski reżyser filmów krótkometrażowych Jean-Gabriel Periot. W jury zasiadali także Krzysztof Ptak - autor zdjęć do filmów reklamowych, wideoklipów, filmów dokumentalnych oraz fabularnych (m.in. "Historia kina w Popielawach" i "Weiser") oraz Alexis Krasilovsky - scenopisarka, reżyserka, producentka oraz profesor w Departamencie Sztuki Filmowej i Telewizyjnej w California State University w Northridge. (PAP)
aks/ je/