Twórcy działającego w latach 70. w Jarocinie Amatorskiego Klubu Filmowego JAR pokażą w piątek mieszkańcom tej miejscowości nakręcone wtedy obrazy z wydarzeń politycznych, kulturalnych i społecznych. W tym roku mija 40 lat od utworzenia JAR.
Młodzi ludzie filmowali pochody pierwszomajowe, narady władz partyjnych i państwowych, rajdy, żakinady, a także Wielkopolskie Rytmy Młodych, które stały się początkiem późniejszych Festiwali Muzyków Rockowych. „Być może nagrania JAR-u są jedynymi materiałami filmowymi, na których można obejrzeć fragmenty koncertów organizowanych w ramach Rytmów” – powiedział PAP Robert Kaźmierczak z miejscowego Muzeum Regionalnego. Dodał, że ówcześni filmowcy tworzyli również impresje, etiudy fabularne i materiały interwencyjne z krytycznym komentarzem.
Na przełomie lat 70. i 80. klub przestał działać, a kilkadziesiąt kronik zaginęło. Odnalazły się dopiero po wielu latach. Z 60 taśm udało się stworzyć kopie cyfrowe ponad 10 godzin nagrań. „Kilka kronik zostanie pokazanych w piątek późnym wieczorem. Dwie z nich będą emitowane wraz z oryginalnym komentarzem, który zachował się na taśmie magnetofonowej” – zapowiada Kaźmierczak.
Pokazane zostaną także dwa dokumenty i dwie fabuły uczestników trwającej przez cały ubiegły tydzień w Jarocinie Letniej Akademii Filmowej im. Piotra Łazarkiewicza.
Goście piątkowego spotkania obejrzą zdjęcia m.in. z Wielkopolskich Rytmów Młodych w 1973 r., żniw z kombajnem „Vistula” w roli głównej, posiłku kombajnistów, nadania imion noworodkom, witryn sklepowych oraz kapeluszy mieszkanek Jarocina.
„To będzie niezwykła podróż do Jarocina. Starsi widzowie przypomną sobie miasto sprzed 40 lat, a młodsi zobaczą Jarocin jakiego nie mają prawa pamiętać. Wiele osób zapewne odnajdzie się na nagraniach” – mówi Kaźmierczak.(PAP)
zak/ abe/