Holokaust

18.08.2011 aktualizacja 11.08.2016

Marsz pamięci i modlitwy w 69. rocznicę zagłady otwockich Żydów

Fot. PAP/G. Jakubowski Fot. PAP/G. Jakubowski

Rozpoczęcie marszu o godz. 19.00 na bocznicy kolejowej, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej. Przejście z zapalonymi lampkami przez tory kolejowe i dalej ul. Dłuskiego. Modlitwy żydowskie i chrześcijańskie przy kamieniu pamięci otwockich Żydów, ul. Reymonta. Urządzone przez Niemców getto w Otwocku było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim, największym w naszym rejonie po wschodniej stronie Wisły.

19 sierpnia 1942 r. hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 7-10 tysięcy otwockich Żydów (ok. połowy mieszkańców miasta). Wcześniej mieszkali oni na terenie Otwocka i Karczewa, byli to także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Dla wszystkich otwocka Rada Żydowska musiała…wykupić bilety. Jednocześnie niektórych Żydów rozstrzeliwano na miejscu – 19 sierpnia w lesie przy ul. Reymonta zastrzelono ok. 600 Żydów, a w następnych dniach kolejne ponad 2000 osób, które ukryły się przed transportem śmierci.

Od roku 2002 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, w porozumieniu z
władzami Otwocka i innymi instytucjami lokalnymi, organizuje 19 sierpnia marsz pamięci i modlitwy
w rocznicę tego wydarzenia, które tak bardzo zmieniło historię naszego miasta. W ten sposób staramy się kontynuować tradycję dobrego współżycia Polaków i Żydów w Otwocku, której symbolami jest czterdziestu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata związanych z naszym miastem, a wśród nich m.in. wychowana w Otwocku Irena Sendlerowa i proboszcz otwockiej parafii ks. Ludwik Wolski.

Po marszu, ok. godz. 20.15, w Klubie O.C.K. „Smok”, ul. Warszawska 11/13:

wernisaż wystawy fotografii Mariana Domańskiego "Rzeźbione wodą i wiatrem" oraz spotkanie dyskusyjne "Zagłada otwockich Żydów - w Spowiedzi Calka Perechodnika" z udziałem Zbigniewa Gluzy i ks. Wojciecha Lemańskiego.
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL