![Fot. PAP/G. Jakubowski Fot. PAP/G. Jakubowski](/sites/default/files/styles/open_article_750x0_/public/201108/otwock2.jpg?itok=widCrTzu)
Rozpoczęcie marszu o godz. 19.00 na bocznicy kolejowej, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej. Przejście z zapalonymi lampkami przez tory kolejowe i dalej ul. Dłuskiego. Modlitwy żydowskie i chrześcijańskie przy kamieniu pamięci otwockich Żydów, ul. Reymonta. Urządzone przez Niemców getto w Otwocku było drugim pod względem wielkości w dystrykcie warszawskim, największym w naszym rejonie po wschodniej stronie Wisły.
19 sierpnia 1942 r. hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince 7-10 tysięcy otwockich Żydów (ok. połowy mieszkańców miasta). Wcześniej mieszkali oni na terenie Otwocka i Karczewa, byli to także kuracjusze tutejszych sanatoriów i szpitali. Dla wszystkich otwocka Rada Żydowska musiała…wykupić bilety. Jednocześnie niektórych Żydów rozstrzeliwano na miejscu – 19 sierpnia w lesie przy ul. Reymonta zastrzelono ok. 600 Żydów, a w następnych dniach kolejne ponad 2000 osób, które ukryły się przed transportem śmierci.
Od roku 2002 Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich, w porozumieniu z
władzami Otwocka i innymi instytucjami lokalnymi, organizuje 19 sierpnia marsz pamięci i modlitwy
w rocznicę tego wydarzenia, które tak bardzo zmieniło historię naszego miasta. W ten sposób staramy się kontynuować tradycję dobrego współżycia Polaków i Żydów w Otwocku, której symbolami jest czterdziestu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata związanych z naszym miastem, a wśród nich m.in. wychowana w Otwocku Irena Sendlerowa i proboszcz otwockiej parafii ks. Ludwik Wolski.
Po marszu, ok. godz. 20.15, w Klubie O.C.K. „Smok”, ul. Warszawska 11/13:
wernisaż wystawy fotografii Mariana Domańskiego "Rzeźbione wodą i wiatrem" oraz spotkanie dyskusyjne "Zagłada otwockich Żydów - w Spowiedzi Calka Perechodnika" z udziałem Zbigniewa Gluzy i ks. Wojciecha Lemańskiego.