2011-02-21 (PAP) - Tematyczne serie wykładów, spotkań, rozmów i warsztatów odbędą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy w ramach Muzeum Otwartego - nowego programu edukacyjnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek. Program Muzeum Otwartego zainspirowany został teorią Formy Otwartej Oskara Hansena, czyli sztuki jako procesu angażującego widza.
Pierwsze spotkanie w ramach Muzeum Otwartego odbędzie się we wtorek wieczorem. Krzysztof Pijarski - fotograf, historyk sztuki i tłumacz, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i w łódzkiej Szkole Filmowej - poprowadzi pierwszy wykład z cyklu "Po końcu fotoreportażu", któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu Renzo Martensa "Enjoy Poverty - Episode III". Cykl "Po końcu fotoreportażu" potrwa do 14 czerwca.
Seria "Gdzie jest Muzeum?” rozpocznie się 16 marca i potrwa do 31 września. Podczas dyskusji, przygotowanych przez Joannę Mytkowską i Sebastiana Cichockiego, ich uczestnicy będą stawiać pytanie o krytyczną rolę muzeów we współczesnej kulturze.
Na inaugurację tego cyklu zaplanowano debatę o nowych muzeach, które powstają w Polsce. Udział w niej ma wziąć prof. Jerzy Hausner oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski. Kolejne spotkania z tej serii odbędą się z udziałem: historyka sztuki, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 2009–2010 dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie Piotra Piotrowskiego; krytyka sztuki i kuratora, od 2010 dyrektora Moderna Museet w Sztokholmie Daniela Birnbauma oraz krytyka sztuki i kuratora, od 2004 dyrektora Van Abbemuseum w Eindhoven - Charlesa Esche.
Od 15 marca do 7 czerwca 2011 cykl „Spisek kultury" poprowadzi Edwin Bendyk, wykładowca akademicki, publicysta. Jednym z tematów będzie m.in. "kultura przyszłości".
W Muzeum Otwartym przez cały rok mowa będzie również o architekturze. Zaplanowano m.in. cykl Tomasza Fudali pt. "Mister Warszawy 50 lat później”, w ramach którego młodzi krytycy i historycy architektury prezentować będą najważniejsze zjawiska w architekturze i wzornictwie PRL-u. Uczestnicy dyskusji będą m.in. szukać odpowiedzi na pytania, po co wybierano architektonicznego Mistera Warszawy i dlaczego organizowano konkurs na „najpiękniejszą plombę”. Zaprezentowane mają zostać również najnowsze badania nad architekturą powstałą po 1945 roku.
"Zwrot performatywny" to cykl poświęcony relacjom pomiędzy teatrem, tańcem a sztukami wizualnymi, który potrwa od 5 marca do 24 czerwca. "RE:FORMA. Pomiędzy kinem a sztuką" (10 marca - 30 czerwca) to seria spotkań z najbardziej interesującymi reżyserami polskimi: Łukaszem Barczykiem, Marcinem Koszałką, Grzegorzem Królikiewiczem, Lechem Majewskim, Małgorzatą Szumowską oraz Jerzym Skolimowskim.
W Muzeum Otwartym nie zabraknie warsztatów dla dzieci i młodzieży. Wiktor Gutt poprowadzi "Inicjacje dziecięce" - zajęcia te przeznaczone będą dla najmłodszych dzieci (3-6 lat), dopiero uczących się samodzielnego myślenia; Grzegorz Kowalski zaprosi młodzież gimnazjalną do wykonania ćwiczenia "Obszar wspólny, Obszar własny", które od wielu lat praktykuje ze swoimi studentami na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a Zbigniew Libera wspólnie z młodzieżą licealną zrealizuje "Działania z kamerą".(PAP)
agz/ ls/