06.05.2011 aktualizacja 08.08.2016

Teatralna akcja ratowania podwileńskich dworów

2011-05-06 (PAP) - W siedmiu podwileńskich pałacach i dworach rozpoczęła się w piątek międzynarodowa dwudniowa akcja teatralna: "Panie i panowie, karoca gotowa". Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa i władz na opłakany stan dworów i pałaców w pobliżu Wilna.

"Przygotowując ten projekt, odwiedziliśmy około 40 dworów w pobliżu Wilna. Ze strachem stwierdziliśmy, że jeżeli nie zostaną podjęte jakieś działania, to za dwa, trzy lata niektórych z nich już nie będzie" - powiedziała PAP Rasa Kasminiene z litewskiego Stowarzyszenia "Koturnos", realizującego teatralne projekty na rzecz ratowania dziedzictwa narodowego.

W projekcie "Panie i panowie, karoca gotowa" uczestniczą studenckie teatry z Litwy, Polski (Studenckie Koło Teatralne "naJana" z Częstochowy), Rosji i Francji.

Wspólnie przygotowane akcje będą miały miejsce m.in. w ruinach Pawłowa, gdzie w XVIII wieku na obszarze 3 tys. hektarów istniało niezależne państewko, tzw. Rzeczpospolita Pawłowska; w zabitym obecnie deskami pałacu w Jaszunach, który był salonem towarzyskim Wilna okresu romantyzmu i pozytywizmu, a częstymi gośćmi byli tam Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki; w rozpadającym się drewnianym, podpartym belkami, dworku w Wilkiszkach.

"Naszym celem jest zwrócenie społecznej uwagi na stan naszego wspólnego dziedzictwa narodowego. Chcemy przypomnieć, że pałace i dwory to nie tylko jedynie piękne budynki, ale też intensywne życie kulturalne, tradycje, które przerwały dwie ostatnie wojny światowe" - mówi Kasminiene.

Zaznacza, że realizując ten projekt osiągnięto drobne sukcesy. "Wywołaliśmy poruszenie w samorządach, na terenie których znajdują się obiekty, w mediach jest dużo informacji o naszej akcji, a tym samym informacji o stanie pięknych kiedyś dworów" - powiedziała.

Projekt "Panie i panowie, karoca gotowa" jest realizowany m.in. przy współudziale Instytutu Polskiego w Wilnie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ mlu/ bk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL