21.11.2010. Nowy Jork (PAP) - Wspomnienia o Janie Karskim, wystawa fotografii, dokument filmowy i hołd muzyczny dla legendarnego emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego wypełniły sobotni wieczór w konsulacie RP w Nowym Jorku, kończący XII Festiwal Chopin i Przyjaciele. Do zgromadzonej publiczności okolicznościowe listy skierowali laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel oraz prezes Towarzystwa Jana Karskiego, senator RP V kadencji, Kazimierz Pawełek.
Senator Pawełek nawiązywał do apeli polskiego emisariusza o ratowanie w czasie II wojny światowej poddanych eksterminacji Żydów i jego przekonaniu o potrzebie stworzenia państwa żydowskiego. Zwrócił uwagę także na daremne wysiłki Karskiego usiłującego przekonać mocarstwa zachodnie, aby nie oddały Polski Związkowi Sowieckiemu.
Uczestnicy wieczoru obejrzeli wystawę fotografii córki wybitnego wirtuoza Artura Rubinsteina, Evy Rubinstein. Słuchali pieśni i arii m.in. Franciszka Schuberta, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Stanisława Moniuszki i Ludomira Różyckiego w wykonaniu polskiej śpiewaczki, niespokrewnionej z kurierem AK, Kingi Karskiej, której akompaniował amerykański pianista Michael Pilafian. Obejrzeli też dokument filmowy z otwarcia w 2007 roku przed nowojorskim konsulatem RP pomnika Karskiego.
Konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka zapewniała w swym wystąpieniu, że pragnie przedstawić sylwetkę polskiego emisariusza szkołom w USA i na całym świecie. "Polska ma w Stanach Zjednoczonych takich bohaterów, jak Kościuszko, Pułaski i Paderewski. Chciałabym aby był też nim Karski" - dodała.
Twórcą i organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Chopin i Przyjaciele jest Marian Żak, prezes organizacji New York Dance & Arts Innovations.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ jo/ drag/