Około 2 tys. osób z całego kraju uczestniczy w Jubileuszowym Zlocie Stulecia Harcerstwa, który w czwartek późnym wieczorem otwarto w Krakowie. Jego organizatorem jest Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej.
Harcerskie namiotowe miasteczko na klika dni powstało w Łagiewnikach, w pobliżu Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Wieczorny uroczysty apel poprzedziła msza św. odprawiona w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, mówił że "być harcerzem to walczyć ze złem, z egoizmem, z niesprawiedliwością".
"Być harcerzem to przeżyć przygodę poznawania świata i jego piękna, spotykania ludzi, uwrażliwiania się na ich sprawy i potrzeby. Być harcerzem to walczyć ze złem, z egoizmem, z niesprawiedliwością. Być harcerzem to umacniać wewnętrzny ład oraz starać się o czystość i przejrzystość serca, by w swoim środowisku promieniować dobrocią, życzliwością i pokojem" - powiedział w homilii kard. Dziwisz.
Apelował do młodych, by odpowiedzieli sobie na pytania, czy chcą pozostać wiernymi Bogu i postawić go w centrum swojego życia, czy chcą być po stronie prawdziwych wartości takich jak wierność, uczciwość, rzetelność, pracowitość i wytrwałość i czy chcą być przyjaciółmi człowieka, zwłaszcza biednego, chorego, niepełnosprawnego, liczącego na pomoc.
Kardynał mówił, że w minionych stu latach setki tysięcy młodych ludzi otrzymało w harcerstwie "solidną duchową, ludzką i społeczną formację". "Wychowywani oni byli i nadal są wychowywani w duchu służby Bogu, Polsce i bliźniemu. W ten sposób nasza Ojczyzna i Kościół ubogaciły się ludźmi wrażliwymi, otwartymi na innych, oddanymi społeczeństwu, żyjącymi wartościami altruizmu i braterstwa, spieszącymi z pomocą potrzebującym" - podkreślił kardynał.
Dodał, że polskie harcerstwo narodziło się w trudnych czasach zaborów, a polskie harcerki i harcerze zdali egzamin w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, dali świadectwo bohaterstwa jako Szare Szeregi podczas Powstania Warszawskiego.
"Myśląc o harcerstwie, o jego zasadach i proponowanych młodym ideałach, przychodzi nam zawsze na myśl słowo: "Czuwaj!" Zawiera ono w sobie głębokie treści, określające zasadniczą postawę, jaką możemy i powinniśmy wszyscy zająć w życiu. Do tej postawy nawiązywał często Jan Paweł II, zwłaszcza podczas spotkań z polską młodzieżą" - przypomniał kardynał.
Kard. Dziwisz otrzymał Honorowy Krzyż Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej "Ad Amicum" przyznawany wybitnym przyjaciołom ZHR.
Podczas wieczornego apelu komendanci poprzednich zlotów jubileuszowych przekazali sznur komendanta zlotu hm. Krzysztofowi Piasecznemu. Na maszty wciągnięte zostały flagi organizacji harcerskich uczestniczących w jubileuszowym spotkaniu oraz flagi z poprzednich zlotów.
Do Krakowa przyjechali reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" - Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.
Zlot potrwa do niedzieli, a odbywa się pod hasłem "Całym życiem - przygoda XXI". Harcerze na wytypowanych wcześniej krakowskich podwórkach zamontują nowe urządzenia do zabaw dla dzieci. Będą też uczestniczyć w grach terenowych. W piątek wieczorem na "Ognisku stulecia" spotkają się harcerze wszystkich pokoleń - weterani ruch i jego najmłodsi uczestnicy.
Podczas jubileuszowych obchodów zaplanowano odsłonięcie w Parku Jordana popiersia założyciela harcerstwa w Polsce Andrzeja Małkowskiego. W niedzielę harcerzy odwiedzi honorowy patron zlotu prezydent Bronisław Komorowski z żoną Anną.
Przed rokiem obchody stulecia harcerstwa w Polsce zorganizował Związek Harcerstwa Polskiego. Pierwsze zastępy skautowe w Polsce powstały w 1910 r., a pierwsze drużyny w 1911 r.(PAP)
wos/ tpo/