Kultura i sztuka 1945-1989

20.08.2011 aktualizacja 19.07.2016

Wajda i Możdżer w filmie dokumentalnym o Krzysztofie Komedzie

Leszek Możdżer na Festiwalu Filmowym Muzyki Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Fot. PAP/L. Szymański Leszek Możdżer na Festiwalu Filmowym Muzyki Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Fot. PAP/L. Szymański

Reżyser Andrzej Wajda oraz kompozytor i pianista Leszek Możdżer – m.in. ci artyści wypowiedzą się w filmie poświęconym legendzie polskiego jazzu, Krzysztofowi Komedzie. Zdjęcia do dokumentu kończą się w Warszawie.

Film, pod roboczym tytułem „Komeda nad Poznaniem”, reżyserowany przez Nataszę Ziółkowską-Kurczuk, będzie projektem oryginalnym. Zdjęciom, autorstwa Tomasza Michałowskiego, towarzyszyć mają animacje, które stworzy znany reżyser Piotr Dumała. Animowane fragmenty powstaną na podstawie fotografii przedstawiających Komedę. W dokumencie połączona zostanie „opowieść dokumentalna z oniryczną, kreacyjną animacją odnoszącą się do biografii i muzyki Krzysztofa Komedy Trzcińskiego” – wyjaśniła PAP w piątek Urszula Hasiec z firmy Aurum Film z Lublina, będącej jednym z producentów dokumentu.

„Film połączy obraz genialnego kompozytora z obrazem Poznania – miasta, z którego pochodził i które ukształtowało jego wrażliwość i muzyczną wyobraźnię. Tłem dla relacji współpracowników, przyjaciół i członków rodziny artysty stanie się dokumentalna rejestracja miejsc związanych z losem i twórczością jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Historię mistrza opowiedzą muzycy, a także współpracownicy i przyjaciele Komedy” – tłumaczyła Hasiec.

Na temat Krzysztofa Komedy wypowiedzą się w filmie m.in.: reżyser Andrzej Wajda oraz muzycy jazzowi Leszek Możdżer, Jan Ptaszyn Wróblewski, Michał Urbaniak, Wojciech Karolak.

Zdjęcia do dokumentu dobiegają końca. Obecnie realizowane są w Warszawie. Wcześniej były kręcone m.in. w Ostrowie Wielkopolskim, Poznaniu, Katowicach i Łodzi. Zgodnie z zamiarami twórców, film ma być prezentowany w kinach i w telewizji. Premierę zaplanowano na grudzień tego roku.

Producentem filmu jest Telewizja Regionalna – Stowarzyszenie Europejskie, w koprodukcji z Estradą Poznańską i Aurum Film. Obraz powstaje przy wsparciu Wielkopolskiego Funduszu Filmowego.

Krzysztof Komeda Trzciński ("Komeda" to pseudonim przyjęty przez artystę), pianista i kompozytor, jeden z najwybitniejszych reprezentantów polskiej szkoły jazzu urodził się w 1931 r. w Poznaniu. Skomponował niezapomnianą muzykę do wielu filmów, m.in.: "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna, "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy, "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego oraz filmów Romana Polańskiego "Nóż w wodzie" i "Dziecko Rosemary" (ze słynną kołysanką).

Liceum Krzysztof Trzciński ukończył w Ostrowie Wielkopolskim. Był tam członkiem szkolnego zespołu muzycznego i właśnie w tym mieście nawiązał pierwsze kontakty z polskim środowiskiem jazzowym - poznał kontrabasistę jazzowego Witolda Kujawskiego, absolwenta ostrowskiego liceum. Dzięki Kujawskiemu, Trzciński poznał następnie przedstawicieli środowiska jazzowego z Krakowa i rozpoczął karierę muzyczną. Jednocześnie studiował medycynę, zdobywając zawód lekarza; przez pewien czas pracował w klinice laryngologicznej.

W trakcie swej kariery występował wspólnie z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Namysłowskim. W 1968 r. wyjechał do USA, by pracować nad muzyką do "Dziecka Rosemary". W tym samym roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Na skutek komplikacji po tym wypadku zmarł 23 kwietnia 1969 r. w Warszawie, kilka dni przed 38. urodzinami.(PAP)

jp/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL