2011-06-10 (PAP) - Wiersze Czesława Miłosza pojawią się w piątek na murach Wawelu. Wyboru poezji dokonała amerykańska artystka, laureatka Biennale w Wenecji w 1990 r. Jenny Holzer, która specjalnie na 3. ArtBoom Festiwal w Krakowie przygotowała projekt „For Krakow”. Artystka współpracowała z reżyserem światła Charles'em Passarellim. Podczas godzinnej projekcji widzowie zobaczą kompilację wierszy Czesława Miłosza – czasem to zaledwie kilka słów, a czasem wersów zaczerpniętych z jednego utworu.
„Mamy możliwość wykorzystania dwóch projektorów. Będziemy wyświetlać obrazy nie tylko na murach Wawelu, ale będziemy też pokazywać tekst na tafli rzeki i na drzewach znajdujących się wokół” – mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej Jenny Holzer.
Artystka powiedziała, że wybrała utwory Miłosza, które szczególnie podziwia i takie, które można wyświetlić na murze bez szkody dla treści przekazu. „Mam nadzieję, że znaczenie wiersza, który jest wyświetlany się nie zmienia i nie chcę tego robić. Ale wydaje mi się, że projekcja może wzbogacić interpretację utworu. Gdy ludzie widzą, jak tekst przesuwa się po murach budynku są bardziej świadomi tego, w jakim miejscu się znajdują i co jest wokół nich. Zazwyczaj zapada cisza” – powiedziała Holzer.
Dodała, że Wawel to doskonałe miejsce na realizację takiego projektu, bo ludzie skupiają się tam w sposób naturalny, nie trzeba ich specjalnie zapraszać na pokaz. „Ludzie przechodząc, przez przypadek, widzą projekcję i zaczynają się zastanawiać, kto mówi, do kogo i w jakim celu” – podkreśliła Holzer.
Fragmenty utworów Miłosza będą wyświetlane w jęz. polskim i jęz. angielskim. Najlepiej widoczne będą one od strony Mostu Dębnickiego.
W Krakowie, w wybrane dni pokazywane będzie także inne dzieło Holzer, które zrealizowała dla Poznania i w którym sięgnęła po wiersze Wisławy Szymborskiej.
Holzer, która od lat koncentruje się na artystycznym wykorzystaniu słów w przestrzeni publicznej mówiła, że nie zawsze sięga po teksty literackie, zdarzyło się, że były to np. odtajnione dokumenty dotyczące wojny na Bliskim Wschodzie.
Premierowy pokaz „For Krakow” odbędzie się w piątek o g. 21. Początkowo planowano, że projekcja będzie wyświetlana najpierw na Wawelu, a potem na fasadzie Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, ale Holzer po próbie technicznej ze względu na zbyt duży ruch uliczny i wiele źródeł światła zrezygnowała z tej drugiej lokalizacji.
Projekt jednej z najsłynniejszych współczesnych artystek amerykańskich będzie można zobaczyć codziennie, od 10 do 24 czerwca, o godz. 21.00, na murach Zamku Królewskiego na Wawelu.
Rok 2011 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Czesława Miłosza. 30 czerwca przypada 100 rocznica urodzin poety.(PAP)
wos/ mlu/