2011-05-27 (PAP) - "Inspirowane Miłoszem" - pod takim hasłem w niedzielę zostanie otwarta w Wilnie wystawa malarstwa prezentująca 23 obrazy, prace polskich i litewskich artystów. Otwarcie wystawy zainauguruje XVIII Międzynarodowe Spotkania Poetyckie "Maj nad Wilią".
"Hasłem przewodnim tegorocznych Spotkań są słowa "Zrozumieć Miłosza", tj. zrozumieć współcześnie jego twórczość, ale też i uwarunkowania, w jakich przyszło mu żyć. Chcemy przyczynić się do lepszego poznania jego przedwojennych dziejów w Wilnie, a potem w Polsce i na emigracji" - powiedział PAP organizator spotkań poetyckich, wileński poeta i publicysta Romuald Mieczkowski.
W 5-dniowym festiwalu poetyckim udział weźmie ponad 40 twórców, w tym 28 z zagranicy: Polski, Niemiec, USA, Białorusi.
Według Mieczkowskiego, festiwalowi będą towarzyszyć dwie "ważne wystawy". "Wystawa +Inspirowane Miłoszem+ jest projektem Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w ramach spotkań poetyckich +Maj nad Wilią+. Jest to unikalna wystawa, która zaprezentuje osobę Miłosza, a także jego twórczość. Wystawa ta zostanie też pokazana w Warszawie i innych miastach" - mówi Mieczkowski.
Druga wystawa, która zostanie otwarta w poniedziałek w ambasadzie polskiej w Wilnie - "Powroty Miłosza" - jest ekspozycją fotograficzną.
"Miłoszowi na Litwie zrobiono wiele zdjęć. Znane są głównie te z oficjalnych spotkań z ludźmi z rządu, z parlamentarzystami. Natomiast mało są znane fotografie poety z jego spotkań z rodakami w Wilnie, z prywatnych spacerów szlakiem młodości. I takie zdjęcia na tej wystawie prezentujemy" - powiedział Mieczkowski.
W ramach wileńskich Spotkań odbędzie się m.in. konferencja naukowa "Zrozumieć Miłosza". Udział w niej zapowiedzieli litewski poeta Tomas Venclova, krytyk literacki Aleksander Fiut, malarz Andrzej Strumiłło. Uczestnicy konferencji będą się zastanawiali, "czy w czasach dzisiejszych jest miejsce na zniewolony umysł?".
"Będziemy mówić o odpowiedzialności pisarza, przede wszystkim o jego możliwościach działania w warunkach wieloetnicznych, w nawiązaniu do dzisiejszych uwarunkowań i wyzwań; niebezpieczeństw, z jakimi boryka się kultura" - zaznacza organizator festiwalu.
Dla młodych uczestników przedsięwzięcia - uczniów szkół wileńskich i studentów - zorganizowany zostanie konkurs z wiedzy o Miłoszu, jak też tradycyjny Konkurs Młodego Wieszcza o Laur Czeladnika Poezji.
Uczestnicy Spotkań odwiedzą Uniwersytet Wileński, na którym studiował przyszły noblista, gamach, gdzie mieściło się Polskie Radio, w którym pracował, miejsca, gdzie mieszkał i gdzie kiedyś były redakcje polskich gazet, w których drukował swoje pierwsze utwory, a także okolice, które lubił i opisywał.
Szczególnie ważnym punktem programu będzie wyprawa w ojczyste strony Miłosza - przez Kowno w okolice Laudy i Kiejdan, do słynnej Doliny Issy, czyli Szetejń, gdzie się poeta urodził.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ala/