2011-04-10 (PAP) - Ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski, jako kolekcjoner i mecenas sztuki - to temat wystawy prezentowanej w pałacu w Compiegne na północy Francji. Obejmuje ona około 150 dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych.
2011-04-10 (PAP) - Ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski, jako kolekcjoner i mecenas sztuki - to temat wystawy prezentowanej w pałacu w Compiegne na północy Francji. Obejmuje ona około 150 dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych.
Wystawę pt. "Orzeł biały. Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski, kolekcjoner i mecenas sztuki Epoki Oświecenia" zorganizowały wspólnie z pałacem-muzeum w Compiegne: francuski Zespół Muzeów Narodowych oraz Zamek Królewski w Warszawie.
Jak powiedziała PAP Patricia Duronsoy z muzeum w Compiegne, ekspozycja kładzie nacisk przede wszystkim na zasługi polskiego króla w dziedzinie mecenatu sztuki. Zgromadzone dzieła sztuki przypominają o tym, że Stanisław August Poniatowski (1732-1798), rządzący w dobie politycznego upadku Polski, dbał o rozkwit sztuk pięknych, a za jego panowania Warszawa stała się jednym z żywych europejskich ośrodków sztuki i myśli europejskiego Oświecenia.
Tym samym, jak dodała Duronsoy, "Orzeł biały" wpisuje się w cykl muzeum w Compiegne poświęcony "historii gustów w XVIII i XIX wieku w Europie".
Sto pięćdziesiąt zgromadzonych w pałacu przedmiotów pozwala na odtworzenie części kolekcji Stanisława Augusta i jego mecenatu. Do najcenniejszych należą obrazy i rysunki artystów z Europy Północnej, w tym szkoły niemieckiej i Rembrandta, oraz liczne dzieła francuskich malarzy epoki Oświecenia. Nie zabrakło także płócien nadwornego warszawskiego pejzażysty Stanisława Augusta - Bernarda Belotto, zwanego Canaletto.
Tę panoramę uzupełnia wiele rzeźb i liczne przedmioty sztuki, w tym popiersie Aleksandra Wielkiego, wypożyczone z Zamku Królewskiego w Warszawie.
"Orzeł biały" prezentuje także inne oblicze króla - mecenasa, zamawiającego projekty architektoniczne i wystrój wnętrz u licznych artystów. Można więc zobaczyć rysunki i plany największych projektów króla - w tym rezydencji w Łazienkach z Pałacem na Wodzie, który swoją bryłą przypomina francuski pałac w Marly. W Compiegne prezentowane są także fragmenty dekoracji przeznaczonej do pierwszej, letniej rezydencji króla w Zamku Ujazdowskim. Dziś te elementy zdobnicze znajdują się w paryskim pałacu - Petit Palais.
Prezentowane na ekspozycji medale, pasy słuckie, talerze, wazy, broń mogą być świadectwem wsparcia, jakim król otaczał krajowe manufaktury.
Zdecydowana większość przedmiotów zgromadzonych w Compiegne pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, niewielka część - także z różnych francuskich kolekcji.
Wystawę "Orzeł Biały" będzie można oglądać w Compiegne do 4 lipca tego roku. Następnie w zmienionej i poszerzonej wersji - z rozbudowaną częścią historyczno-polityczną - zostanie ona pokazana na Zamku Królewskim w Warszawie od 14 listopada 2011 r. do 5 lutego 2012 r.
Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)
szl/ mc/