2011-04-08 (PAP) - Krakowscy policjanci zatrzymali dwie osoby zajmujące się podrabianiem i sprzedażą obrazów i grafik znanych polskich artystów. Według szacunków śledczych sprzedano co najmniej 350 sfałszowanych dzieł różnych autorów. Jak poinformował w piątek rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak, przedmioty wystawiane były na sprzedaż na portalu aukcyjnym. Miały sfałszowane wyceny i ekspertyzy potwierdzające ich rzekomą autentyczność.
Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska poinformowała PAP, że obie kobiety: Magdalena K.-C. i Katarzyna Ż. zostały już przesłuchane, usłyszały zarzuty dotyczące oszustwa przy sprzedaży, posługiwania się podrobionymi dokumentami (wycenami i ekspertyzami mającymi poświadczać autentyczność oferowanych dzieł sztuki) oraz wytwarzania i wprowadzania na rynek fałszywych dóbr kultury. Jedna z nich była już karana za tego typu przestępstwa. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o aresztowanie obu podejrzanych na dwa miesiące.
W piątek po południu sąd postanowił, że nie będzie stosował aresztów. Wobec jednej z podejrzanych - Magdaleny K.-C. - zastosował dozór policyjny, wobec drugiej nie zastosował żadnych środków. "Prokuratura zaskarży te decyzje" – powiedziała PAP prok. Marcinkowska.
Według policji to pierwsza taka sprawa w kraju, w której likwidowana jest pracownia wytwarzająca fałszywe dzieła sztuki. Funkcjonariuszy wspierali antykwariusze, z którymi małopolska policja współpracuje na mocy porozumienia podpisanego w ubiegłym roku.
Policja ustaliła, że przez konto internetowe założone przez jedną z kobiet sprzedano co najmniej 350 sfałszowanych obrazów i grafik różnych autorów, m.in. m.in. Jerzego Nowosielskiego, Antoniego Starowieyskiego, Jerzego Panka, Wacława Wąsowicza, Aleksandra Winnickiego, Mojżesza Kislinga i innych. Falsyfikaty wystawiane były z opisem sugerującym, że są to oryginalne dzieła artystów.
Postępowanie w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Kraków Śródmieście Zachód. (PAP)
rgr/ hp/ itm/