Nie żyje prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Henryk Noach Flug. Komitet poinformował w Berlinie, że Flug zmarł w czwartek w Jerozolimie po krótkiej, ciężkiej chorobie. Miał 86 lat.
Na godziny popołudniowe czasu polskiego zaplanowano jego pogrzeb, który odbędzie się w Jerozolimie.
Flug urodził się w 1925 w Łodzi. W czasie wojny był wraz z rodziną więźniem niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, a później Gross-Rosen, Mauthausen i Ebensee.
W 1958 roku wyemigrował do Izraela i wstąpił tam do służby dyplomatycznej. Na czele Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego stał od 2002 roku. Był członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej oraz Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Prezydent Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder wyraził wielkie ubolewanie z powodu śmierci Fluga, podkreślając, że był on "wybitną postacią w walce o prawa tych, którzy przeżyli Holokaust".
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, któremu przewodniczył zmarły, został założony w 1952 roku przez byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz.
"Mimo straszliwych cierpień, jakich doznał podczas Holokaustu, mimo utraty większości rodziny, Noach znajdował w sobie siłę, godność i determinację, by prowadzić walkę o odszkodowania, restytucję i, przede wszystkim, sprawiedliwość. Jego zdolności dyplomatyczne, skromność i wytrwałość pomogły setkom tysięcy tych, którzy przeżyli Holokaust w uzyskaniu przynajmniej w skromnym wymiarze sprawiedliwości materialnej. Noacha będzie nam bardzo brakować, ale pamięć o nim zawsze będzie inspiracją" - napisał Lauder.
Dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr M.A. Cywiński wspominając Noacha Fluga powiedział, że to jeden z najbardziej aktywnych byłych więźniów. "Był jednym z najbardziej aktywnych - i to na skalę światową - byłych więźniów w obszarze szerzenia pamięci, zachowania Miejsc Pamięci. Niezwykle aktywny do samego końca. Szukający rozwiązań ponadpokoleniowych, skierowanych do ludzi młodych; zawsze wychodził daleko poza swoje pokolenie i poszukiwał dróg dotarcia do dzisiejszej młodzieży" - powiedział dyrektor.
"Henryk do końca działał też aktywnie w Stowarzyszeniu Żydów z Polski w Izraelu, był bardzo blisko związany z naszym krajem, w jego domu przez cały czas mówiło się po polsku. Od wielu lat przyjaźnił się z prof. Władysławem Bartoszewskim, choć poznali się nie w Auschwitz, ale już po wojnie, w 1963 roku w Izraelu" - powiedziała w rozmowie z PAP ambasador RP w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska.
Bartoszewski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, przesłał za pośrednictwem polskiej ambasady list kondolencyjny do bliskich i uczestników pogrzebu zmarłego. "Wierzę, że pamięć o życiu i działalności Henryka Noacha Fluga pozostanie żywa nie tylko w Instytucie Yad Vashem i kilku wielkich centrach w Polsce i Stanach Zjednoczonych poświęconych historii, ale przede wszystkim wśród ludzi dobrej woli, którzy będą kontynuowali dzieło naszego pokolenia" - napisał Bartoszewski.
Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, któremu przewodniczył zmarły, został założony w 1952 roku przez byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Do jego zadań należy informowanie świata o historii obozu, reprezentowanie interesów byłych więźniów oraz walka z rasizmem i antysemityzmem, a także przejawami negacji holokaustu.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska jest organem opiniodawczo-doradczym szefa rządu w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego niemieckiego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w obecnych granicach Polski. Składa się z 25 osób z różnych krajów, będących autorytetami i wybitnymi znawcami problematyki II wojny światowej, obozów koncentracyjnych i holokaustu.
Fundacja Auschwitz-Birkenau powstała w styczniu 2009 roku. Jej zadaniem jest zgromadzenie 120 mln euro na funduszu wieczystym, z którego coroczne odsetki, w wysokości kilku milionów euro, pozwolą na planowe i systematyczne realizowanie niezbędnych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. Dotychczas deklaracje wpłat od różnych państw sięgnęły kwoty 85 milionów euro. (PAP)
ju/ az/ szf/ ap/ jra/